Kako pišu
"Novosti", novac će menjati vlasnika u trenutku davanja naloga za plaćanje, pa će računi moći da se plaćaju i noću, i vikendom, i praznikom, a dug će biti namiren istog trenutka, bez negativnih posledica po kupca u vidu isključivanja telefona zbog kašnjenja sa računom, na primer.
Iako sistem za instant plaćanja Narodne banke Srbije započinje u oktobru, banke u Srbiji će imati vremena da se novom sistemu prilagode do 1. aprila sledeće godine.
Novi način plaćanja podrazumeva i nova, savremena tehnološka rešenja. Kupci će, preko posebnih aplikacija na svojim mobilnim telefonima moći da plaćaju usluge i robu.
"NBS je predvidela da se instant plaćanje na prodajnom mestu obavlja upotrebom IPS QP koda, koji će biti standardizovan za sve banke,kako bi se omogućila interoperabilnost. To znači da će klijent banke A moći da plaća kod trgovca koji koristi usluge banke B", objašnjavaju u NBS za Novosti.
Pružaoci platnih usluga ponudiće svojim klijentima, kako platiocima, tako i trgovcima, aplikacije koje će takvo plaćanje omogućiti. Danas je na prodajnim mestima trgovaca izbor savremenih načina bezgotovinskog plaćanja sveden samo na kartice.
"Uvođenjem instant plaćanja, trgovac će imati veću mogućnost izbora, to jest da odluči da prihvata i instant plaćanja, a naročito uzimajući u obzir troškove i naknade koje mu određeni načini plaćanja nameću. Instant plaćanja troškovno su povoljnija od kartičnih. Pored toga, infrastruktura za instant plaćanja je nezavisna od postojeće za plaćanje platnim karticama", navode u centralnoj banci.
To znači otvaranje jednog potpuno novog prostora za razvoj tržišta u smislu da trgovci, a naročito "mali" koji iz različitih razloga do sada nisu prihvatili platne kartice, mogu da primenjuju instant plaćanja bez upotrebe POS uređaja.
"Za instant plaćanje i na strani prihvatanja plaćanja kod trgovca se mogu koristiti ne samo pametni telefoni, već i tablet uređaji i slično, na kojima će se nalaziti aplikacija trgovčeve banke radi omogućavanja plaćanja upotrebom IPS QP koda sa telefona kupca robe", ukazuju u NBS.
Instant plaćanja predstavljaju trenutno najsavremeniji i za korisnike najprivlačniji vid plaćanja. Često se kaže da instant plaćanja omogućavaju da se zadrrže sve prednosti gotovine: stalna dostupnost novca, transakcije se izvršavaju u roku od nekoliko sekundi, a izbegnu se nedostaci plaćanja gotovinom, odnosno mogućnost zloupotrebe, visoki troškovi upravljanja gotovinom, siva ekonomija, i slično.
Komentari 5
kazi ,,ladja,,
Kinez
Ostecena
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar