Građani Srbije se rekordno zadužili

Građanima Srbije bilo je dovoljno samo 100 dana da svoj kreditni dug povećaju za još 38 milijardi dinara.
Građani Srbije se rekordno zadužili
Foto: Pixabay
Sve je više onih koji se odlučuju za keš kredite, ali i refinansiranje starih zajmova.
 
Komentatori ne isključuju kao uzrok tzv. sezonski efekat, ali kao razloge navode i povoljnije uslove za zaduživanje i makroekonomsku stabilnost. 
 
Život na rate – sve tanja linija između slobodnog izbora i moranja. Dubravka Vidaković i njen suprug održavali su se na toj liniji punih 15 godina, čekali sigurne uslove, dočekali zaključak koji im je i ranije bio i te kako poznat. 
 
Dubravka Vidaković, korisnica stambenog kredita, kaže da je kupovina stana u Srbiji moguća samo uz pomoć kredita. "Od mesečnih prihoda prvo se odvaja novac za ratu, jer ako bismo preskočili, došli bismo u veliki problem", kaže ona. 
 
Vidakovići su dali skroman doprinos da banke april, maj i jun ocene rekordnim kvartalom, kakav se ne pamti u poslednjih osam godina. U ta tri meseca građanima je odobreno gotovo 40 milijardi dinara. 
 
Iz Narodne banke Srbije kažu da je ovaj rast najvećim delom rezultat dinamičnog odobravanja gotovinskih kredita i zajmova za refinansiranje, koji se, po pravilu, odobravaju u dinarima i na rokove otplate duže od pet godina. 
 
"I prethodne godine i pre dve i pre tri smo imali sezonski efekat, tako da nije u pitanju samo sezonski efekat koji donekle ovo može da objasni, nego bih pre rekao da se radi o dobrim očekivanja za budući period, o jednoj ostvarenoj makroeko stabilnosti", kaže Zoran Grubišić iz Beogradske bankarske akademije. 
 
Građani, ne računajući stambene kredite, uglavnom su orijentisani na pozajmicu u dinarima, privredi se više sviđaju evri. Kako god, dugovi rastu. Sabrana na kraju jula ukupna kreditna suma iznosi 2.317 milijardi dinara, dok se zaduženje stanovništa sa mesečnim skokom od gotovo 1 odsto približava sumi od hiljadu milijardi. 
 
"Kad pogledanmo taj pokazatelj koliko smo po građaninu prosečno zaduženi, mi još uvek kaskamo za razvijenijima i to značajno Hrvati, Slovenci ... prema tome ne možemo oceniti kao alarmantan", ističe Grubišić.
  • Jana

    28.08.2018 09:29
    Selo i krediti
    Sela u Vojvodini nestaju, imanja sa plodnom zemljom se raspadaju, lepe kuće se prodaju u bescenje...Prepoznaje li ovde neko nešto? Prodaju u selu koje je na deset minuta autom pd grada niko neće da ostane.Neka vlast objasni zašto..Nekadašnji nomladinski domovi pretvoreni u prodavnice, bioskopi se pogasili, dece sve manje jer je omladina pobegla u grad, zatvaraju se škole.......Lakše je u gradu raditi za minimalac i biti podstanar nego u selu živiti u svojoj kući i raditi svoju zemlju od koje možeš lepo živeti...Gde je tu logika, ne znam...Pigrešno vaspitanje mladog sveta,pogrešna politika vlasti prema selu...Možda se još uvek nešto može spasti
  • Bob Rock

    28.08.2018 09:08
    @Gladius et anus
    A ti znaš bolje od njih da bi im (njima "malograđanima") bilo bolje na selu nego u gradu... Opušteno, sigurno su oni to pažljivije računali od tebe.
  • Koja

    28.08.2018 07:45
    Rizik
    Ziveti na racun bolje buducnosti je veliki rizik, znam ih dosta koji su uzimali stambeni kredit , ali svi oni manje vise imaju manji stan koji izdaju, pa vecinom tako pokrivaju ratu... Sta je za programera u NS ili NIS-ovca koji ima platgu 1500 -2000 da uzme stambeni i kredit za auto ( cca 500- 600 eura rata)...
    Znaci, uzeti kredit nije problem , ko ima dobru prihodnu stranu i neku imovinu...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.