Bregzit može da pogodi i muzičku industriju

Predstavnici britanske muzičke industrije upozorili su da bi u slučaju lošeg dogovora oko Bregzita mogli da ispaštaju izdavačke kuće i muzičari.
Bregzit može da pogodi i muzičku industriju
Foto: Pixabay
Kompanija BPI, koja zastupa interese i velikih izdavača kao što je Soni i stotine malih nezavisnih izdavačkih kuća, saopštila je da bi neuspeh u postizanju dogovora o razlazu Londona i Brisela mogao smanjiti značaj britanske muzičke industrije posle Bregzita.
 
"S približavanjem Bregzita, muzika može pomoći u prikazivanju onoga što je uzbudljivo u Velikoj Britaniji dok pravimo nove trgovinske odnose, ali samo ako nas vlada podrži obezbedjivanjem snažnog dogovora o Bregzitu koji bi omogućio našim umetnicima da slobodno idu na turneje, da čvrsto štitimo prava i sprečimo da muzički proizvodi budu ometani u transportu", rekao je direkor BPI-ja Džof Tejlor.
 
BPI je prethodno saopštio da je izvoz britanske muzičke industrije prošle godne porastao za 12 odsto na 408,4 miliona funti (454 miliona evra), što je najviše u poslednjih 18 godina. Ukupno je britanska muzička industrija od 2000. donela preko pet milijardi funti.
 
Prema navodima BPI-ja, britanski muzičari su napravili svaki osmi album prodat u svetu 2017. U poslednih 13 godina, devet puta je najprodavaniji album napravio neko iz Velike Britanije. Poslednji je bio Ed Širan s "Divide".
 
Prihodi su posebno bili dobri na evropskom tržištu s povećanjem od 29 odsto od 2015. Evropa je i dalje najveće izvozno tržište za britansku muzike, dok su SAD pojedinačno najveća država.
 
Dobra prodaja u Evropi je posledica i pada vrednosti funte od preko 15 odsto od referenduma o Bregzitu u junu 2016. godine, dok britanska muzika i dalje ima neometan pristup jedinstvenom tržištu Evropske unije.
 
S manje do 30 nedelja do Bregzita, nije jasno kakvi će biti trgovinski odnosi s EU. Obe strane insistiraju da žele nastavak neometane trgovine, ali EU insistira da Velika Britanija ne može imati pristup jedinstvenom tržištu, ako ne prihvati i slobodno kretanje ljudi čemu se protive pristalice Bregzita.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.