Rade za 16.000 dinara mesečno

I dok će u ponedeljak poslodavci i sindikati sa državom nastaviti da dogovaraju povećanje minimalne zarade sa trenutnih 24.800 dinara, u pojedinim preduzećima koja zapošljavaju osobe sa invaliditetom zaposleni rade za nepunih 16.000 dinara mesečno.
Rade za 16.000 dinara mesečno
Foto: 021.rs
Zbog toga su u prethodne dve nedelje bili u protestu radnici iz dva preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom DES Novi Sad i GOŠA Solko iz Smederevske Palanke, a situacija ništa bolja nije ni u kraljevačkom preduzeću PLAST Metal kojem je isključena električna energija zbog duga od oko 1,6 miliona dinara.
 
– U firmama iz Novog sada i Smederevske Palanke gotovo 70 do 80 odsto zaposlenih su osobe sa invaliditetom, u Plast Metalu iz Kraljeva je 54 radnika, od čega 47 osoba sa invaliditetom. Kako to da je njima isključena struja, a nije onim firmama koje imaju daleko veća dugovanja, a koje uživaju političku podršku države. Osim toga, nedopustivo je da u 21. veku radnici sa invaliditetom primaju zarade u iznosu od nepunih 16.000 dinara – ističe za "Danas" Dragan Vesić iz UGS Nezavisnost.
 
To je, kako kaže, a kako su u UGS Nezavisnost pre nekoliko dana pisali i premijerki Ani Brnabić, ispod nivoa socijalne pomoći, vređa dostojanstvo osoba sa invaliditetom i ne obezbeđuje im normalnu egzistenciju.
 
U Srbiji trenutno postoji 51 firma koja zapošljava ukupno 5.000 osoba sa invaliditetom. Novac za plate ovih radnika obezbeđuje država, odnosno Ministarstvo rada, a kako se dešava da oni ne dobijaju zakonom zagarantovani minimalac radnicima, ni onima u sindikatu nije jasno.
 
– Nažalost, tokom 28 godina tranzicije u Srbiji status tih preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom još uvek nije sistemski rešen i zato se javljaju sve veći problemi. Ako smo kao država čvrsto opredeljeni za pristupanje EU, onda je Vlada Srbije u obavezi da sistemski reši pitanje funkcionisanja preduzeća koja zapošljavaju osobe sa invaliditetom – navodi se u pismu predsednika granskog sindikata industrije energije i rudarstva Milorada Panovića premijerki.
 
Ministarstvo za rad je, kako kaže, napravilo neke male, ali nedovoljne korake u promeni odnosa države prema radnicima koji kao osobe sa invaliditetom rade u preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju.
 
Vlada Srbije ima obavezu da svojim merama, napominju u UGS Nezavisnost, obezbedi primenu ugovorene minimalne zarade, koju zajednički dogovaraju reprezentativne sindikalne centrale i Unija poslodavaca Srbije, tako da nijedan radnik u Srbiji, pa ni radnik sa invaliditetom, ne bi smeo da prima zaradu koja je niža od nivoa ugovorene minimalne zarade.
 
Status preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, prema podacima pokrajinskog sekretarijata za privredu, ima 51 preduzeće, od toga je 18 preduzeća u privatnom vlasništvu, dok 31 preduzeće u potpunosti ili u većinskom udelu ima državnu svojinu. Većina privatnih preduzeća je u Vojvodini (njih 14), dok su na teritoriji pokrajine svega dva ovakva preduzeća u vlasništvu države – Stil iz Zrenjanina i DES Novi Sad. U ove dve državne firme zaposleno je 285 radnika, od toga 180 osoba sa invaliditetom.
  • Srki

    11.09.2018 18:24
    Kese
    Nama je najvaznije da niko ne upotrebljava plasticne kese da ne zagadi okolinu... za ljudske probleme neki drugi dan!
  • INVALID

    11.09.2018 18:15
    DES , NOVI SAD
    DES nema platu od proleca . putne troskove i zdravstveno osiguranje
  • gaga

    09.09.2018 10:48
    Sramno je da su osobe sa invaliditetom toliko zapostavljene ali ovakvu sudbinu dele i radnici koji nisu sa invaliditetom.Ima privatnih preduzetnika koji zaposlenima obračunavaju minimalac,isplate ga, a potom traže povraćaj novca od zaposlenog.Postoje i privatnici koji radnicima ne isplaćuju troškove prevoza,što su inače obavezni po Zakonu.Takvi od radnika traže da potpišu spisak na kome zaposleni fiktivno potpisuju da su primili iznos troška za prevoz?
    Očigledno je da u zemlji Srbiji ljudima na vlasti nije stalo do položaja zaposlenih radnika u privatnom sektoru.Da je drugačije Inspekcija rada bi bila aktivnija i pošteno obavljala svoj posao.Proveravalo bi se činjenično stanje,kontrola u vreme Državnih praznika koji se uopšte ne poštuju ,kontrola obračuna zarada po tom osnovu i isplata sa uvidom u dokumenta vezana za prilive zaposlenih po tom osnovu.
    Hoćemo u Evropu a nećemo da poštujemo ni Boga ni Državu a pogotovu ne zaposlenog radnika,koji uglavnom ima samo obaveze,a o pravima da ne pričamo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.