To znači da će svaki stanovnik sela na granici s Nemačkom dobiti džeparac od 2.500 švajcarskih franaka, bez ikakvih obaveza i pitanja šta će uraditi s tim novcem. Iako se to nama čini kao ogromna svota, u Švajcarskoj je to malo. Poređenja radi, blagajnica koje je tek počela da radi u Bazelu zarađuje oko 3.500 franaka.
Rheinau ima 1.300 stanovnika, a više od 50 odsto je glasalo za uvođenje osnovnog dohotka. Sadaje u planu da se pokrene crowdfunding kampanja za prikupljanje potrebnih sredstava. To znači da novac neće dati vlada već će doći iz privatnih izvora.
Švajcarska je, inače, pre dve godine pokušala da uvede državnu stipendiju bez ikakvih uslova, ali ta inicijativa nije skupila dovoljno glasova.
Ideja osnovnog dohotka je u poslednje vreme dobila na većoj važnosti. Podržavaju je Mark Zakerberg i Ilon Mask jer je to, u neku ruku, njihovo izvinjenje onima koju su zbog tehnološkog napretka ostali bez posla i prihoda.
Osnovni dohodak isprobale su Finska i Kanada, a zagovara ga i italijanska populistička vlada.
"Teško je reći ne besplatnom novcu", zaključuje Blumberg.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
goran
e
Zivan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar