Cena maline pala na 40 dinara

Tri meseca nakon što su blokirali magistralni put ka Crnoj Gori kod Prijepolja i više od dva od kada im je država obećala da će razgovarati sa hladnjačarima i obezbediti cenu od 125 do 130 dinara po kilogramu, proizvođači maline ponovo najavljuju proteste.
Cena maline pala na 40 dinara
Foto: Pixabay
Iz Asocijacije udruženja proizvođača maline su pred početak leta rekli kako su nezadovoljni akontnom cenom od 120 dinara, te da ništa ispod prosečne izvozne cene griza, koja je prošle godine bila 1,75 evra, nije u redu. Međutim, kako je prošlogodišnji rod bio mnogo bolji od ovogodišnjih 2,5 do tri tone po hektaru, iz Asocijacije su u junu poručili kako bi bili zadovoljni i sa 170 ili 180 dinara. Kraj septembra je, a malinari su daleko od te cene.
 
Kako za Danas kaže Slađana Stanković iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača Užica konačne cene maline za drugu klasu variraju od 40 do 80 dinara, a za prvu od 100 do 130 dinara, iako je akontna cena trebalo da bude između 125 i 130 dinara sa tendencijom rasta do 150 i 160 dinara.
 
Pojedine hladnjače, kako tvrdi, nisu isplatile maline, zbog čega su se malinari odlučili na proteste, poput onog ispred hladnjače Gorobilje kod Požege. Osim toga, napominje, konfuziji doprinosi i to što su otkupljivači najavili da će sledeće sezone cena biti 80 dinara.
 
Stanković napominje da "kvalitet ovogodišnjeg roda maline nije očekivano dobar, ali da je i dalje veoma tražena na svetskom tržištu".
 
"Od 56.000 tona maline proizvedene ove godine u Srbiji, bilo je samo 35 odsto "rolenda", odnosno maline prve klase. U Čileu je proizvedeno 38.000 tona, Poljaci nisu zvanično saopštili količine i njima kalkulišu, ali i ove godine potražnja je velika na inostranom tržištu", ocenjuje sagovornica Danasa.
 
Stanković kaže da je obustavljen otkup maline "polka", sorte čija je berba trebalo da bude u toku i da traje do kasne jeseni, jer otkupljivači nude veoma nisku cenu, na početku berbe cena je bila 80 dinara da bi posle pala na 40 dinara.
 
"Niko ne otkupljuje "polku", jer malinari, posebno u Vojvodini i užičkom kraju, ne mogu da plate berače i da pokriju ostale troškove", rekla je Stanković.
 
To je svakako na svojoj koži osetio i Dragan Vukajlović, koji u selu Dubu kod Bajine Bašte malinu uzgaja na 1,5 hektara. Rod je podbacio, kao i cena, te Vukajlović ne može da se nada – ne zaradi nego ni čistom pokrivanju troškova.
 
"Polka koja se sada bere je uglavnom druge klase i košta 40 dinara, berače treba da platite 40 dinara plus hrana i sve ostalo, za vilamet je plaćaju 90 dinara, a berač košta i 60 dinara. A gde je vezivanje, đubrivo, 500 dinara za doručak i ručak radnicima, plus večera. Morate da imate i za kafu, sok, da im date smeštaj, internet. Sve to košta", nabraja Vukajlović.
 
Ove godine sa 1,5 hektara, kojim izdržava porodicu, imaće devet tona maline.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragojlo

    25.09.2018 09:24
    Isto
    Tako su prošle i duvandžije. Podstakli im proizvodnju od njive do sušare. Ni 5 godina i sve ode... snanjili otkupnu cenu.Račun za gas~sušaru došao veći od otkupljenog duvana,a ostalo da se ne računa. Pukli načisto.
  • Novosađanin

    24.09.2018 13:33
    Ko nama vlada?
    Tako se to radi. Jedne godine uništiš malinare, idućih godina će ih sve druge države prodavati,
    osim Srbije. Uništavanje zasada, preorijentisanje na drugu proizvodnju, to će ojačati tamo neke Poljake i ostale koji se bave malinom.
    A neko kod nas primi novac da bi ustrajao na ovakvom zadatku.
    Pametna država čuva svoje bisere, a ovakva poput Srbije ih razbacuje i gazi.
  • Zivan

    23.09.2018 08:04
    Kao i svi drugi proizvođači i malinari su na tržištu. Dakle i u toj proizvodnji važi da je cena odnos ponude i potražnje, a ne da je država određuje pritiskajući hladnjačare.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Pokrenuta istraga o 2,6 miliona Teslinih vozila

Američka administracija za bezbednost saobraćaja otvorila je istragu o 2,6 miliona vozila kompanije Tesla zbog izveštaja o udesima za koje se sumnja da su izazvani sistemom za daljinsku kontrolu.