"U prijavama se u većini slučajeva ukazuje na neizdavanje fiskalnih računa i radno-pravni status zaposlenih, koji nemaju ugovor o radu i nisu prijavljeni (između 60 i 70 odsto primljenih prijava). Podnose se i prijave koje se odnose na izdavanje nepokretnosti (pet do 10 odsto primljenih prijava), obavljanje neregistrovane delatnosti (oko 10 odsto primljenih prijava), kao i druge prijave koje se odnose na ostale poreske prekršaje. Česte su i prijave za isti poreski prekršaj ili isti objekat, koje se ponavljaju po nekoliko puta. Ima prijava koje su nepotpune, pa samim tim i neadekvatne da se po njima postupi (između 15 i 20 odsto od ukupnog broja prijava", navode u Poreskoj za "Kurir".
Nakon što prime prijavu, poreznici na osnovu analize rizika biraju obveznika za kontrolu.
"Veoma je važno da građani shvate da u borbi protiv sive ekonomije moramo da učestvujemo svi. Zajedno moramo učiniti napore ka njenom suzbijanju, svako u svom domenu. U sivoj ekonomiji nema sigurnosti i postoji samo jednokratna zarada pojedinaca zbog koje trpe svi budžetski korisnici - i nastavnici sa đacima i medicinari sa pacijentima i vojnici, policajci i građani", kažu u Poreskoj upravi.
Pojedini trgovci pokušavaju da ne plate porez tako što ne izdaju fiskalne račune.
"Jedan od načina da svako od nas bude aktivni učesnik u borbi protiv sive ekonomije jeste da traži račun uvek kada kupuje neki proizvod ili plaća uslugu", poručuju iz PU.
Podsetimo, portal "Poreski alarm" je u funkciji od 6. avgusta 2015. i omogućava građanima da anonimno putem sajta www.poreskialarm.rs, prijave poreske obveznike kod kojih uoče nepravilnosti u poslovanju, odnosno sve one koji ne poštuju zakon i tako izbegavaju plaćanje poreza.
Posredstvom poreskog alarma omogućeno je građanima da šalju i fotografije objekata koji ne izdaju račune odnosno ne poštuju propise.
Komentari 7
Dragana
Jovan
Milica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar