- Kocesionari već plaćaju državi naknadu od oko milion i po evra godišnje, a pravi profit nas čeka tek pronalaskom nafte i gasa - rekao je Vladan Dubljević, direktor Uprave za ugljovodonike.
Prema njegovim rečima, profit će se deliti, pri čemu će Crna Gora dobijati 62 do 68 odsto te dobiti.
Ranija istraživanja pokazala su da nafte i gasa ima. Dokaz za to su uzorci jezgra bušotina koji su smešteni u depou Uprave za ugljovodonike i pažljivo se čuvaju, navode mediji. Koliki je taj prirodni resurs, na kojoj dubini i gde se nalazi pokazaće ozbiljna istraživanja, kojima su vrata otvorena pre tri godine, raspisivanjem prvog tendera.
Na tender su se prijavile tri grupe kompanija, a prvi ugovor crnogorska vlada je potpisala sa italijansko-ruskim konzorcijumom Eni-Novatek u septembru 2016.
Drugi je sklopljen sa grčkom kompanijom Energean Oil and Gas, koja je prošle godine objavila izveštaj nezavisnog procenitelja "Competent Persons Report - CPR" u kojem se tvrdi da Crna Gora u podmorju ima 51 milijardu kubika gasa i 144 miliona kubika tečnih resursa, što je oko 438 miliona barela nafte. Podaci su se odnosili na 330 kilometara kvadratnih kod Ulcinja na koje su dobili koncesiju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar