Kartelsko udruživanje banaka na skeneru NBS

Narodna banka Srbije, koja je pre dva meseca napomenula da postoje pokazatelji da se banke "nedozvoljeno dogovaraju" o cenama svojih usluga, kontroliše da li postoji kartelizacija u ovom sektoru.
Kartelsko udruživanje banaka na skeneru NBS
Foto: Pixabay
U tom poslu joj aktivno pomaže Komisija za zaštitu konkurencije.
 
- Koristimo sve raspoložive kapacitete u cilju sprovođenja redovnih i vanrednih kontrola zakonitosti poslovanja banaka, a vršeći funkciju zaštite korisnika finansijskih usluga svaku uočenu nepravilnost u pojedinačnom slučaju proveravamo dodatnom kontrolom zakonitosti određenog bankarskog proizvoda ili usluge - rečeno je Novostima u NBS.
 
Sredinom avgusta guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković nagovestila je mogućnost postojanja kartelskog dogovaranja banaka u vezi sa cenama usluga koje pružaju klijentima. Tim povodom istakla je da će "u toj oblasti biti posla za centralnu banku" i da "to ne rade neke, već to rade mnoge banke".
 
U centralnoj banci podsećaju na to da je upravo na predlog NBS donet set zakona s ciljem da se podstakne konkurencija između banaka, ne samo u vezi sa ponudom kredita, već i u vezi sa svim ostalim bankarskim proizvodima: tekućim računima, platnim karticama, uslugama koje se pružaju putem interneta i sl.
 
- Nakon donošenja ovih propisa, svaka banka razmatra i odlučuje na koji način će odgovoriti na podsticaje iz tih propisa - ističu u Narodnoj banci. S tim u vezi, kako dodaju, NBS preduzima različite mere kako bi sprečila da se navedeni podsticaji u smeru jače tržišne utakmice zaobiđu, pa je tako svojim odlukama precizirala pojedine odredbe zakona, zauzela jasne stavove u pogledu primene tih zakona, a pored toga preduzima različite aktivnosti u cilju edukacije svih korisnika bankarskih usluga.
 
Narodna banka Srbije, kako ističu, aktivno sarađuje i, u skladu sa zakonom, razmenjuje podatke sa Komisijom za zaštitu konkurencije koja je nadležna za utvrđivanje povrede konkurencije, što se odnosi i na bankarski sektor, te preduzimanje odgovarajućih mera.
 
- NBS će i u narednom periodu obaveštavati Komisiju kada primeti postupanje banaka koje može ukazivati na bilo koju vrstu nedozvoljenog ponašanja, kao što su prećutni dogovori ili usaglašene prakse - ukazuju u centralnoj banci.
  • Limanac

    09.10.2018 12:45
    Čist populizam i bacanje prašine u oči. Kamatne stope nisu bile nikad niže u istoriji. Sada Jorgovanka pokušava da se prikaže kao borac protiv nepravednih naknada. I ako naloži da se nešto ukine, to će biti naknada od koje banke imaju najmanji prihod, a zvuče bombastično.

    @Skidanje odgovornost
    Apsolutna neistina!! Svaki građanin može da uloži prigovor NBS na konkretno kršenje pravila od strane neke poslovne banke. NBS prosleđuje prigovor banci koja je dužna da odgovori u najkraćem roku. Ukoliko banka ne da adekvatno objašnjenje, može da bude kažnjena i to izuzetno visokim novčanim kaznama.
  • Skidanje odgovornost

    08.10.2018 05:09
    Znaju građani
    Pa ne bi se baš moglo reći da ih kontrolišu.
    Udruženje bankaraskih klijenata je lepo navelo kako NBS uvek odgovara , da oni nisu dužni da kontrolišu i da se klijenti obrate sudu. Kao da to sa njima nema nikakve veze.
  • Branko

    07.10.2018 23:33
    Narodna banka ce konacno nesto i primetiti, jer je nemoguce nista ne primetiti, ali ce onda dodati da za svoje tvrdnje nemaju i ne mogu da nabave nikakav dokaz, na primer nemaju insajdera itd...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.