Prodaju robu koja je značajno jeftinija u odnosu na konkurenciju. Komšije ih znaju kao "carinske" radnje, iako od znaka ove institucije nigde nema ni traga. Rafove pune isključivo na licitacijama Uprave carina, pa zaplena na granicima zapravo diktira njihovu ponudu.
Od početka ove godine održano je ukupno 65 javnih licitacija, ali su se 31 put prodavala isključivo vozila. Samo u ovoj godini prodaja zaplenjene robe budžetu Srbije je donela više od 44,7 miliona dinara.
- Uprava carina je za poslednje tri godine u državni budžet uplatila više od 2,5 miliona evra, ostvarenih putem javnih licitacija - kaže Sofija Radulović, pomoćnica direktora u Sektoru za finansijske, investicione i pravne poslove. Poslednjih godina prihodi od licitacija su se višestruko uvećali. Primera radi, tokom 2013. godine ostvaren je prihod od 33 miliona, a prošle više od 130 miliona dinara. U planu je uvođenje softvera za licitiranje putem interneta.
Na licitacijama robe široke potrošnje mogu da učestvuju firme, koje ne moraju da budu registrovane za promet određene vrste robe. Za zaplenjena kola mogu da se nadmeću i građani.
Početna cena robe se određuje komisijski, pri čemu se najčešće uzima u obzir ona koja važi za istu ili sličnu robu na domaćem tržištu, umanjena za porez i maržu.
- Našim građanima su tradicionalno najinteresantniji putnički automobili, dok se najveći prihod ostvaruje prodajom plemenitih metala, a među zaplenjenom robom najviše je garderobe i obuće - ističe Sofija Radulović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Zanzibar
Kad god svracam u srbiji kroz to prolazim.
Ajde sada lepo harač pa onda mozes da prodjes.
Ali da se ne bi zavaravali, sve je to slika i prilika naroda.
Pa ne bi moglo 400 politicara da smiri 6 miliona ljudi ali niko se ne buni, svi cute ko &%srani.
Uzivajte u 2.8 mil:)
Tja
Jer već primenjuje poseban način političkog reketa i otimačine u svim oblastima.
A to nije država.
Država je servis građana, a ne njegov neprijatelj.
I to što rade kod nas, nikada neće biti Evropa.
sn
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar