MMF: Svet zaduženiji nego za vreme ekonomske krize pre deset godina

Međunarodni monetarni fond procenio je da je svet danas zaduženiji nego 2008. godine i da je globalna ekonomija izložena ćudljivim političkim prioritetima i novim ekonomskim i finansijskim rizicima.
MMF: Svet zaduženiji nego za vreme ekonomske krize pre deset godina
Foto: Pixabay
Prognoza globalnog privrednog rasta za ovu i sledeću godinu snižena je sa 3,9 odsto u aprilu na 3,7 odsto, uz nekoliko svetlih izuzetaka među kojima su Saudijska Arabija i Rusija.
 
U deceniji nakon izbijanja globalne finansijske krize, sveukupni dugovi sveta (javni i privatni) porasli su za 60 odsto i danas iznose 182.000 milijardi dolara. Po oceni MMF-a, polovične reforme finansijskog sektora omogućile su vrtoglavi rast svetskog duga, za koji opet, kao i 2008. godine, nije jasno da li će u celini biti vraćen.
 
"Imamo neke loše vesti, a sva je prilika da će ih biti još. Porast geopolitičkih napetosti u pojedinim regionima utiče na naše uverenje da će neprijatne vesti u bliskoj budućnosti nadmašiti one pozitivne", rekao je Moris Obstfeld, glavni ekonomista MMF-a.
 
Izveštaj MMF-a naglašava da neodržive privredne strategije i podrivanje globalne saradnje od strane nacionalističkih politika umnožavaju globalne ekonomske rizike.
 
"Svet je danas mesto gde bi finansijski uslovi i situacija mogli naglo i osetno da se pogoršaju. Države bi trebalo da ubrzaju domaće i multilateralne reforme u korist svih, zidajući istovremeno brane za slučaj sledećeg pada", piše u izveštaju MMF-a. 
 
Kao jedan od gorućih problema navodi se trgovinski rat SAD i Kine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija