Ekonomisti upozoravaju da petrohemijski kompleks Srbije ne treba olako ugasiti

Ne treba olako ugasiti tri fabrike petrohemijskog kompleksa Srbije HIP Azotaru i Petrohemiju iz Pančeva, i Metanolsko-sirćetni kompleks iz Kikinde, već im treba tražiti kupca u svetu, što praktikuju sve zemlje, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je juče, tokom posete Kazahstanu, rekao da će se boriti, i da će rešiti pitanje Petrohemije, "kao što je rešen problem sa Železarom, RTB Borom, i PKB-om".
 
Petrohemiju, rekao je Vučić, "mogu da kupe Kazahstanci, Rusi ili Azerbejdžanci koji imaju nafte i nemaju i problem sa gasom, jer 12 odsto sirovina fabrike čini gas".
 
"Ne vidim ništa neuobičajeno u tome da se te fabrike nude na prodaju u direktnim susretima predstavnika naše vlasti sa političarima drugih zemalja. Barak Obama je kao predsednik Amerike posredovao u prodaji Boingovih aviona saudijskom kralju za 26 milijardi dolara i niko to nije ocenio kao lošu stvar", rekao je Ljubodrag Savić.
 
Savić je podsetio da je još 2001. godine slovenački ekonomista Jože Mencinger na skupu na Ekonomskom fakultetu u Beogradu upozorio da sa privatizacijom ne treba žuriti i da ne treba olako posezati za gašenjem fabrika, jer to stvara i socijalne probleme, a uz to se nove fabrike teško otvaraju.
 
"HIP Azotara je važna za srpsku poljoprivredu jer je proizvodila mineralno đubrivo i ne treba je se odreći ni sada kada je u stečaju, već pokušati da se tehnološke celine konzerviraju i sačekaju bolje vreme", rekao je Savić.
 
Petrohemija, o njegovim rečima, sada pozitivno posluje zahvaljujući niskoj ceni nafte, ali ona poskupljuje, što će opet stvoriti probleme u poslovanju.
 
"Proizvodi Petrohemije se izvoze u Evropu koja nije zainteresovana da kupi fabriku prljave tehnologije, posebno ne i jer je zastarela, a nema mogućnosti da se zameni novijom", rekao je Savić.
 
Dodao je da je MSK u boljoj situaciji od ostale dve fabrike petrohemijskog kompleksa jer ima "mlađu" tehnologiju.
 
"Ako se olako posegne za zatvaranjem fabrika, to će proizvesti socijalne probleme jer gde zaposliti ljude koji nisu obučeni za visoke tehnologije", rekao je Savić.
 
Ocenio je da Srbiju ne treba pretvoriti ni u samo poljoprivrednu zemlju i proizvodjača sirovina, jer sve zemlje koje imaju takvu politiku, spadaju u red najsiromašnijih.
 
Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević rekao je da odluku o domaćem petrohemijskom kompleksu treba doneti tek posle temeljne analize stanja u njima i na svetskom tržištu.
 
"Te fabrike koriste kao sirovine gas i naftu čije cene fluktuiraju na svetskom tržištu i zato male kompanije teško opstaju u tom sektoru, ali to ipak ne znači da ih treba zatvoriti pre no što se uradi studija", rekao je Kovačević.
 
Dodao je da je problem domaće vlasti što sve rešava političkim odlukama i netransparentno.
 
Fabrike petrohemijskog kompleksa su nekoliko puta nudjene na prodaju, ali se niko nije javio, a HIP Azotara je od 10. septembra ove godine u stečaju.
  • JovaNS

    12.10.2018 10:08
    ""Ne vidim ništa neuobičajeno u tome da se te fabrike nude na prodaju u direktnim susretima predstavnika naše vlasti sa političarima drugih zemalja. Barak Obama je kao predsednik Amerike posredovao u prodaji Boingovih aviona saudijskom kralju za 26 milijardi dolara i niko to nije ocenio kao lošu stvar", rekao je Ljubodrag Savić."

    Razlika je izmedju prodaje proizvoda fabrike i prodaje same fabrike, tj. kompanije. Nuditi proizvode kompanije koja posluje u tvojoj zemlji je ok. Nuditi svoje "porodično srebro" na prodaju strancima nije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.