Istovremeno se kroje i planovi o budućnosti još tri banke u kojima je država vlasnik ili ima udela u vlasništvu.
Država planira da do kraja godine proda Jumbes banku u kojoj ima manjinski vlasnički udeo od 20,2 odsto, a u toku je i formiranje radne grupe koja treba da opredeli strategiju i pravac budućeg razvoja Srpske banke, rekli su u Ministarstvu finansija za Tanjug.
Plan je, kažu, da Banka Poštanska štedionica koja, kako navode, posluje kao profitabilna finansijska institucija i ostvaruje sve planove poslovanja, ostane u državnom vlasništvu.
Posle poziva za izbor finansijskog savetnika za prodaju udela države u Komercijalnoj banci, u Ministarstvu očekuju da se pronađe najbolji mogući partner, odnosno budući vlasnik koji će omogućiti dalji razvoj Komercijalne banke kao velikog učesnika na tržištu, a nadaju se i maksimalnoj koristi, odnosno ceni koja će Republici biti plaćena za njen udeo. U Komercijalnoj banci država ima najveći udeo, odnosno 41,7 odsto kapitala, dok je 24,43 odsto akcija u vlasništvu Evropske banke za obnovu i razvoj, a Međunarodna finansijska korporacija (IFC), članica Svetske banke, ima 10 odsto vlasničkog udela.
U međuvremenu se pojavila informacija da još jedna banka u Srbiji može uskoro da promeni vlasnika. Kako je B92 ranije objavio, Adiko banka se sprema ili za IPO, ili za prodaju. Fond Advent priprema inicijalnu javnu ponudu akcija (IPO) ili prodaju Adiko banke koja je nastala iz posrnule Hipo banke. Čini se da će fokus biti na IPO koji bi mogao da se realizuje dogodine.
Tržišna vrednost Adiko banke je 850 miliona evra.
Adiko ima sedište u Beču, a prisutan je u Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji, BiH...
Podsetimo, Hipo je otišao u penziju pre dve godine i tada je grupacija Hipo Alpe Adrija banka promenila ime u Adiko. Čelnici banke u Srbiji tada su na konferenciji za novinare u Beogradu objasnili da su promene u banci počele i godinu ranije kada su novi vlasnici banke postali američki fond Advent i Evropska banka za obnovu i razvoj.
Ubrzo su sve poslovnice i ekspoziture u Srbiji dobile novi izgled i ime, čime je banka rebrendirana.
Komentari 2
Mile
Obične
Pretpostavljam, deo u Beogradu.
E, sad ta revizija bi morala da se angažuje van države Srbije.
Pretpostavljam d abi se pojavili neki interesantni kreditni ugovori sa 0% kamate, a možda i sa negativnom?
Jer, prisećam s enekih kreditnih aranžmana iz ranijih, zloglasnih perioda 90-tih a bogme i 00-tih,
a kao što svi znamo, kreditni ugovori po bankama važe i po 30 i više godina...
Zaista, zanimljivo je da se jedan deo banke ne prodaje.
A političari su čudna bića.
Vole da rade sa tuđim novcem, kao svojim.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar