Šta je potrebno da bi neko radio u Alibabi?

Džek Ma, osnivač tehnološke kompanije "Alibaba" čije se bogatstvo meri milijardama, kaže da poslovni razvoj podrazumeva angažovanje pravih ljudi, kod kojih je važan i koeficijent emocija, a ne samo inteligencije.
"Alibaba" je danas gigant Internet trgovine sa više od 80.000 zaposlenih širom sveta i jedan od najatraktivnijih poslodavaca u Kini, a Ma navodi da je na početku i sam grešio kada je angažovao vrhunske stručnjake koji se nisu uklopili u kompaniju. Sada kaže da je njegovo prvo pravilo prilikom zapošljavanja da izbegava "najbolje" ljude i "stručnjake", prenosi CNBC.
 
"Mrzim ljude koji dolaze kao eksperti zato što nema eksperata za budućnost, oni su uvek stručnjaci od juče", rekao je on.
 
I, kako je dodao, nema "najboljih ljudi".
 
"Najbolji ljudi su uvek u vašoj kompaniji, vi ih obučavate da postanu najbolji", naglasio je Ma.
 
A to, kako je objasnio, počinje time što angažujete ljude koji su spremni da uče i ne plaše se da naprave grešku.
 
Ma, koji je poznat i po tome što ne zapošljava najbolje studente, kaže da "elita sa koledža" brzo postane frustrirana kad naiđe na teškoće u realnom svetu.
 
Ipak, kandidati za rad u "Alibabi" moraju da budu dovoljno inteligentni da bi mogli da se kreću u poslovnom okruženju koji se stalno menja, kaže on.
 
Kineski biznismen otkriva i da više voli da sarađuje sa ljudima koji imaju dobar koeficijent emocija (EQ) jer smatra da su oni bolji lideri i timski igrači, ali napominje i da bez inteligencije (IQ) ne mogu daleko da stignu.
 
"Treba da imate EQ da radite sa drugima, a treba da imate i IQ tako da znate šta da radite", rekao je Ma.
 
On kaže i da mu je optimizam puno pomogao da izgradi "Alibabu" kakva je ona danas.
 
"Kao preduzetnik, ako niste optimista, vi ste u problemu. Tako da ja biram ljude koji su optimisti", zaključio je kineski milijarder.
  • Drvoriba

    22.10.2018 06:33
    Shipping
    Na poručene stvari sa Istoka (Japan, Kina i slično) se pri najjeftinijoj opciji šipinga čeka do tri meseca. Najjeftinija opcija šipinga podrazumeva najjeftiniju opciju transporta gde je avion transport korišćen SAMO ako mora. Često ide preko kopna ili čak brodom. Inače, naša carina, verovatno zbog deficita radne snage a i zbog nesposobnosti (imam utisak da rade od 10 do 14) drži robu preko dve nedelje. Meni je rekord bio mesec dana. Nije do inteligencije kupca, naprotiv, mi znamo da nađemo za $3 ono što kod nas košta $30. Problem je dočekati robu. Ali opet, znajući da maska za telefon putuje mesec pa i više, znamo da ne poručujemo ništa što nam treba za sutra. DHL nudi nenormalne šiping opcije koje se dostavljaju za 1-4 dana, iz celog sveta ali imaju i cenu. Ko će normalan platiti $35 šipinga za masku od $3. Pozdrav za kokošara, znam tvoj bol.
  • e

    21.10.2018 22:42
    e
    Ta;no je da " elita sa koledza " brzo postane frustrirana kad niđe na probleme u realnom svetu.
  • Kaćanka

    21.10.2018 13:37
    Glupost nema granice
    Nije ni cudo sto smo u K...ovaj orlić kokošar čeka masku za telefon 40 dana...sto ce reci da se širenje iikompanijesnaga kompanije ne zasniva samo na IQ zaposlenih vec i na IQ kupaca!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.