Srbija i dalje na crnoj listi kao rizična za pranje novca i finansiranje terorizma

Srbija ni posle osam meseci nije skinuta sa "crne liste" zemalja sa "sistemskim manjkavostima u borbi protiv terorizma i pranja novca Međudržavnog tela za borbu protiv pranja novca (FATF)", objavio je danas Insajder.
Srbija i dalje na crnoj listi kao rizična za pranje novca i finansiranje terorizma
Foto: Pixabay
Na toj listi Srbija se prvi put našla u februaru ove godine, a uprkos tvrdnjama predstavnika vlasti da su u međuvremenu ispunjene sve preporuke FATF, procena ovog tela, posle revizije u junu i sada u oktobru, ostala je ista – Srbija i dalje predstavlja rizik za međunarodni finansijski sistem.
 
Kako je podsetio Insajder, sa "crne liste" su u međuvremenu skinuti Irak i Vanuatu, dok je Srbija i dalje u društvu Etiopije, Gane, Sirije, Pakistana...
 
Novi izveštaj o napretku u primeni preporuka za sprečavanje pranja novca i terorizma u 11 visoko rizičnih zemalja, među kojima je i dalje Srbija, FATF je završio 19. oktobra. U njemu se navodi da je od februara ove godine, Srbija napravila napredak, ali se konstatuje da nisu otklonjeni svi strateški nedostaci u sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma. 
 
Uz podsećanje na to da su se najviši zvaničnici Srbije obavezali da će se posvetiti uklanjanju nedostataka u sistemu i primeniti date preporuke, FATF u novom izveštaju insistira na dokazima da su prihvaćena pravila primenjena u praksi.  
 
Srbija bi trebalo, između ostalog, da počne primenu mehanizma sprečavanja pranja novca i borbe protiv finansiranja terorizma u odnosu na advokate i da pruži dokaze da se primenjuju sankcije u ovim prestupima.  
 
Prema mišljenju FATF Srbija treba da dokaže da nadležna tela imaju pravovremeni pristup podacima vlasništva nad firmama, koji moraju da budu adekvatne, tačne i aktuelne.
 
Kao primeri gde je Srbija napredovala od februara navode se bolji rad na predstavljanju "nacionalne procene rizika" i demonstracija primene propisa u vidu pokretanja procesa zbog pranja novca.
  • Razjašnjenje

    25.10.2018 09:44
    Za ove što misle da nas optužuju za terorizam:
    Nas ne optužuju za terorizam, još uvek.
    U pitanju je jedna lista za finansiranje terorizma i pranje para. Mi se jednim samo bavimo, za sada...
  • G

    24.10.2018 22:05
    A sutra kada se u vestima pojavi članak da Srbija uvodi striktnu kontrolu i uvid nad vlasničkim podacima registrovanih kompanija, onda će isti koji ovde tvrde da smo "mulj" na sav glas vikati kako je to diktatura.
  • kazi ,,ladja,,

    24.10.2018 15:46
    I opet drugi treba da kaze koji smo mulj.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.