Ministar finansija Siniša Mali izjavio je nedavno da će država svoj udeo u Jubmes banci od 20,2 odsto prodati do kraja godine.
Kako navodi list, prodaja ove banke u kojoj je država najveći pojedinačni vlasnik gotovo da je izvesna. Jedan od razloga je što su u konkurenciji šest zainteresovanih kompanija ozbiljni igrači koji imaju dobra iskustva u bankarskom sektoru, a drugi činjenica da država ima veliku mogućnost izbora.
"U roku predviđenom javnim pozivom pristiglo je šest pisama o zainteresovanosti za kupovinu državnih akcija u Jubmes banci, među kojima su tri domaće i tri strane kompanije. Konkurencija je dobra, a Vlada odlučna da u naredna dva meseca proda svoj udeo i tako započne izlazak iz vlasničke strukture nekoliko banaka", izjavio je za "Blic" neimenovani izvor.
Pored države, kao najznačajnijeg akcionara, drugi najveći akcionar u Jubmes banci je Beobanka u stečaju sa udelom od 6,6 odsto, dok je na trećem mestu SFRJ sa 5,33 odsto akcija koje nisu podeljene nakon raspada Jugoslavije.
Banka je prošle godine ostvarila dobit od 62,5 miliona dinara, radi sa stanovništvom, ali je strateško usmerenje banke na poslovanje sa pravnim licima. Od 2013. do 2015. godine, banka je imala ozbiljan nivo problematičnih nenaplativih kredita od čak 47 odsto. Polovinom prošle godine, ovaj nivo je sveden na 11,25 odsto, navodi "Blic".
List navodi da je malo poznato da je predsednik Upravnog odbora Jubmes banke Zoran Lilić, bivši predsednik SRJ.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar