Razlog za poskupljenje na pumpama je taj što je barel nafte početkom oktobra otišao na 86 dolara. S ovakvim cenama na pumpama evrodizel je u Srbiji među najskupljim u regionu, piše list.
Skuplje se toči samo u Grčkoj i Albaniji, dok se benzin nalazi među zemljama s jeftinijim derivatima. Ako se pogleda struktura cene goriva kod nas, jasno se vidi da su državna zahvatanja i dalje veća nego što je kompanijska cena, navodi list.
Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, kaže da je tačno da država više zarađuje na litri goriva od samih proizvođača, te da je problem u velikom opterećenju cene na pumpama.
"Tako se po svakoj litri goriva već više godina izdvaja 2,6 dinara za obavezne rezerve, a njih nema", kaže on i dodaje da ne očekuje da će u narednom periodu doći do dodatnog skoka cena derivata. "Definitivne sankcije prema Iranu stupaju na snagu 4. novembra. Kako bi spremno dočekale ovu situaciju, zemlje OPEK-a su se već dogovorile kako da obezbede nedostajuće količine crnog zlata, tako da se ni u tom smislu ne očekuju dodatni poremećaji na berzama", kaže Mićović.
Država nijednim segmentom nije uticala na to da poslednjih meseci dođe do skoka cene naftnih derivata na benzinskim stanicama, rekao je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.
On je rekao da je rast cena derivata isključivo i jedino posledica rasta cene sirove nafte na svetskom tržištu i jačanja dolara u odnosu na evro. "To je posledica rasta cene sirove nafte i moje očekivanje je da kad pada cena sirove nafte, to se odražava i na pad derivata na stanicama", rekao je ministar Antić za Tv Prva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Pawlle
commy
Ns 49
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar