Kako predviđaju, evro će u sledećoj godini vredeti između 117 i 120 dinara. Takođe, bankari ističu da će na kraju godine dinar pretrpeti pritiske sezonske prirode, zbog nešto veće tražnje za devizama. Uzrok je, kao i uvek, uvoz energenata i razduživanje velikih kompanija.
"Dinar će ostati stabilan do kraja godine. Naša prognoza je i da će u 2019. godini biti slično i da će evro vredeti između 117 i 120 dinara. Pritisci na slabljenje domaće valute koji se očekuju krajem godine neće biti bitno uticati na kurs jer Narodna banka Srbije, kao i do sada, neće dozvoliti velike dnevne oscilacije", kažu za Blic u jednoj od većih banaka na našem tržištu.
U NBS kažu za Blic da očekuju kako će domaća valuta zadržati relativnu stabilnost do kraja 2018. i tokom 2019. godine.
"Iako je kretanje deviznog kursa, kao tržišne kategorije na koju deluje veliki broj faktora iz domaćeg i međunarodnog okruženja, nemoguće predvideti, postignuta makroekonomska stablinost domaćeg deviznog tržišta. NBS očekuje da će faktori koji su u prethodnom periodu uticali na stabilna kretanja na deviznom tržištu, pre svega povoljna makroekonomska situacija u zemlji, nastaviti da deluju stabilizujuće i u narednoj godini", ističu u NBS.
Kako dodaju, NBS će i u narednoj godini nastaviti da prati sve relevantne domaće faktore iz međunarodnog okruženja koji utiču na kretanje kursa dinara i po potrebi reagovati radi smanjenja prekomernih kratkoročnih oscilacija kursa, očuvanja relativne stabilnosti domaće valute i obezbeđenja normalnog funkcionisanja domaćeg deviznog tržišta.
"Tokom poslednjeg tromesečja u godini nije neuobičajeno da se pojavi sezonski nešto veća tražnja za devizama, pre svega domaćih preduzeća, uvoznika energenata, što bi moglo da dovede do pojave određenih pritisaka. Međutim, ne očekuju se znatnije promene kursa po ovom osnovu, a NBS će nastaviti da prati i analizira sve relevantne faktore koji utiču na kretanje kursa dinara i po potrebi reagovati kako bi očuvala relativnu stabilnost domaće valute i normalno funkcionisanje domaćeg deviznog tržišta", naglašavaju u NBS.
Oni ističu da su ove godine preovladavali pritisci ka jačanju domaće valute.
"Od početka 2018. godine NBS je radi smanjenja prekomernih kratkoročnih oscilacija kursa dinara u odnosu na evro intervenisala neto kupovinom 1,6 milijardi evra. Ovi podaci potvrđuju opredeljenje NBS da, po potrebi, nepristrasno interveniše u oba smera", objašnjavaju u NBS.
Komentari 2
Koje bre valute?
Na nivou od 15 godina skočilo je preko 300%
Na nivou od 5 godina palo je 8%
Ove godine je pre ovih 15, skočilo 2%
A valute?
Smešno je predviđati, kad se od strane stručnjaka očekuje početak svetskog sukoba još pre Božića, Hanuke...
Evro može nestati u trenutku, kada bilo koja EU zemlja odluči da ne bude deo te ratne priče.
pera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar