Iz Efektive navode još jedan primer koji su nedavno imali da je odbijena isplata osiguranja jer je korisnik kredita bio zaposlen u firmi svoje majke, što ne potpada pod osigurani slučaj, a što je banka svakako znala prilikom zaključenja ugovora. U tom primeru, osiguravajuća kuća je tek nakon šest meseci odgovorila na zahtev korisnika za aktivacijom polise (negativno), dok je u istom trenutku banka raskinula ugovor i utužila korisnika, čime su mu nametnuti dodatni troškovi.
Kako navode iz tog udruženja bankarskih klijenata, reč je o tome da korisnik kredita plati osiguranje očekujući da će u slučaju da ostane bez posla, osiguravajuća kuća da preuzme obavezu plaćanja kredita. Međutim, osiguranje to odbija, često uz izgovore koji ukazuju na sumnju u unapred smišljenu prevaru, navode iz Efektive.
Kako objašnjavaju, korisnik je zaključio ugovor o kreditu sa obaveznim osiguranjem od gubitka zaposlenja, platio za to premiju od recimo od 7.000 do 8.000 dinara, a nakon što je ostao bez posla, javlja se osiguravajućoj kući koja njegov zahtev odbija, sa konstatacijom da u trenutku zaključivanja ugovora, nije ispunjavao uslov od minimum šest meseci rada kod istog poslodavca.
"Dakle, kada je zaključivao ugovor o kreditu i osiguranju kredita, u banci su odlično znali za tu informaciju, jer je klijent morao da preda dokumenta sa podacima o zaposlenju (ime poslodavca, dužina radnog odnosa, visina plate itd) i to nije sprečilo banku da sa klijentom potpiše ugovor. Kasnije, ako se aktivira osigurani slučaj, osiguravajuća kuća pronalazi taj argument i odbija isplatu štete, a klijent odlazi u docnju, a zatim i utuženje", navodi Efektiva.
Kako objašnjavaju, takvih slučajeva ima na hiljade i "sumnja postoji da banke masovno osiguravaju kredite, ne ulazeći u činjenice koje kasnije mogu uticati na isplatu štete".
"Sumnjamo da na taj način, banke i osiguranja svesno naplaćuju premiju osiguranja za svaki kredit, računajući da će tek kod manjeg broja slučajeva zaista i doći do aktivacije polise, pa ako tako i bude, novac će biti vraćen, dok u većini slučajeva, novac od premije ostaje u vlasništvu osiguranja, a sumnjamo deo i u banci", navode.
Iz Efektive navode da banke na ovaj način osiguravaju skoro svaku vrstu kredita, čak i one kratkoročne do godinu dana roka otplate, "sasvim moguće svesno i sumnjamo uz nameru, da u dogovoru sa osiguravajućom kućom, obezbede sebi dodatni prihod, koji se ogleda u onom novcu koji će ostati u slučajevima kada neće doći do pokušaja aktiviranja polise, a koji čine većinu od ukupnog broja osiguranih kredita".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Aleksandar
Stranac
Pićuka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar