Transakcije, u ukupnoj vrednosti od 200 milijardi evra (228,5 milijardi dolara), realizovana preko sićušne podružnice "Danske bank" u Estoniji u periodu od 2007. do 2015. godine, izazvale pokretanje istraga u Danskoj, Estoniji, Britaniji i SAD u narastajućem globalnom skandalu, podseća Rojters.
Uzbunjivač Hauard Vilkinson, bivši direktor u filijali "Danske bank" u Talinu, rekao je na svedočenju pred danskim parlamentom da je još nekoliko kreditora učestvovalo u tim transakcijama realizovanim preko estonske podružnice, i da su među njima dve velike američke banke i filijala jedne velike evropske banke u SAD.
"Pretpostavljam da je 150 milijardi dolara prošlo kroz tu konkretnu banku (evropsku banku) u SAD", izjavio je ovaj Britanac, ne otkrivajući međutim ime te banke.
"Niko zaista ne zna gde je taj novac završio. Sve što znamo je da su ga poslednji videli ljudi iz te tri velike banke u SAD. Oni su bili poslednji kontrolni punkt, i kada je ta kontrola omanula, novac je ušao u globalni finansijski sistem", izjavio je on.
"Danske bank" je preko estonske podružnice koristila globalno prisustvo Dojče banke, JP Morgan Čejsa i Benk ov Amerika kako bi, u ime svojih klijenata, strane valute konvertovala u američki dolar od 2007. do 2015. godine, tvrde neimenovani izvori za Rojters.
Dojče banka i JP Morgan odbili su da komentarišu takve tvrdnje, dok u "Benk ov Amerika" nisu bili odmah dostupni za komentar, navodi britanska agencija.
Vilkinson, koji je u parlamentu rekao i da mu je "Danske bank" ponudila novac u zamenu za ćutanje, ne očekuje da će istraga u ovom slučaju igde odvesti.
Evo nas na kraju 2018. godine, a razgovaramo o prljavom novcu iz perioda od 2007. do 2015. godine. Nema nikakve šanse da se tom novcu uđe u trag i da bilo koji kriminalac izgubi i jedan cent", zaključio je on.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar