Od 55,7 milijardi dinara koliko su ukupno opštine i gradovi dodelili javnim preduzećima u periodu od 2015. do 2017, čak 71 odsto novca potrošeno je za isplatu zarada, zaostala dugovanja za struju, neplaćene poreze i doprinose i pokriće gubitaka, utvrdila je Državna revizorska institucija, prenosi
Politika. Kako navodi DRI, samo trećina para završila je u kapitalnim projektima, kojima se poboljšava lokalna infrastruktura.
Državni revizori su proveravali da li je postignuta ekonomičnost, efikasnost i efektivnost trošenjem subvencija javnim preduzećima u periodu 2015-2017. u Beogradu, Kragujevcu, Subotici, Pančevu, Smederevskoj Palanci, Boru i gradskim opštinama Grocka i Obrenovac. U osam lokalnih samouprava, koje su ukupno potrošile 41,3 milijardu, čak 31 milijarda je otišla na tekuće poslovanje i pokrivanje gubitaka, a 10 milijardi za investiciono ulaganje.
Od ukupnih subvencija, 67 odsto dato je za javni prevoz, najvećim delom za tekuće poslovanje, odnosno za zarade i gorivo, kazao je Duško Pejović, vrhovni revizor. Predsednik DRI ukazao je da je 25 odsto korisnika subvencija opstalo upravo zahvaljujući tim podsticajima.
On je upozorio da su lokalne vlasti iz godine u godinu povećavale iznose subvencija, a najviše u 2017. godini kada je taj rast dostigao 60 odsto, delimično zato što su direkcije za izgradnju prestale da se direktno finansiraju iz budžeta.
Državni revizori su primetili i da su subvencije dobijala javna preduzeća koja su ostvarivala dobit, a neka od njih deo dobiti nisu uplaćivala u budžet, iako im je to bila obaveza.
DRI je Skupštini Srbije uputio inicijativu da se u Zakonu o budžetskom sistemu definiše pojam subvencija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Cocco
E, sade je u redu!
Tasa 1951
Vghhh
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar