Prema preliminarnim podacima Narodne banke Srbije, priliv po osnovu doznaka, odnosno ličnih transfera iz inostranstva do kraja oktobra ove godine iznosio je tačno 2.897 miliona evra. Inače, od 2013. do kraja septembra ove godine po osnovu doznaka u Srbiju se slilo ukupno 16,5 milijardi evra.
Već tradicionalno, najviše novca stiže iz Nemačke pa je tako i u 2018. godini za prvih devet meseci stiglo nešto više od 731 milion evra, što je gotovo duplo više nego iz Švajcarske koja se sa oko 390 miliona evra svrstala na drugo mesto liste zemalja iz kojih gastarbajteri šalju doznake u Srbiju. Prema podacima NBS, u prve tri države nalazi se i Austrija, odakle je u ovoj godini pristiglo oko 216 miliona evra.
Zanimljivo je i da se u deset zemalja iz kojih radnici šalju doznake ili dobijaju penziju nalaze i Amerika, ali i Hrvatska. Ni iz ove dve države nije zanemarljiv iznos novca koji po ovom osnovu ulazi u Srbiju. Tako je do kraja septembra iz Amerike stiglo 131 milion evra, a iz Hrvatske 122 miliona evra.
"U poslednjih pet godina učešće priliva po osnovu doznaka u bruto domaćem proizvodu Srbije je relativno stabilno. Kreće se na nivou od oko osam odsto, što očekujemo i u ovoj godini, uz mogućnost da bude i neznatno veće", navode u centralnoj banci.
Kako navode u NBS, posmatrano po zemljama, najviše doznaka u poslednjih pet godina, kao i za devet meseci 2018, dolazi iz zemalja u kojima živi i radi veliki deo naše dijaspore, pre svega iz Nemačke, Švajcarske, Austrije i Francuske.
"
Posmatrano u apsolutnom iznosu, priliv doznaka u Srbiju se povećava u ovoj i prethodnoj godini, pre svega iz visoko razvijenih zemalja EU, odnosno Nemačke i Austrije, kao i Švajcarske, koje su imale brži rast bruto domaćeg proizvoda i zarada u odnosu na druge razvijene zemlje EU", objašnjavaju u centralnoj banci za
"Blic".
Inače, prema metodologiji platnog bilansa Međunarodnog monetarnog fonda, koju primenjuje i statistika Narodne banke Srbije, lični transferi obuhvataju doznake radnika, penzije i druga socijalna primanja, kao i pomoći i poklone iz inostranstva, upućene fizičkim licima rezidentima Srbije.
Komentari 21
Nije ok gledati na
30.12.2018 • 13:44
Zanimljivo da amerofili ne voze kadilaka i ne štede u dolarima.
Zanimljivo zapazanje, ali samo da ukazem da je EU tvorevina Vasingtona, kao i moderna nemacka drzava, pa su samim tim i kompanije iz tih zemalja "amerofilske". Pogledajte sa je "Eurodollar", i kako ceo sistem radi. Ako ne prihvatate moje tvrdnje i sugestije, u redu je. Ali za one koji su zeljni da nauce nesto, bez predrasuda, mogli bi da citaju o celom projektu evropske zajednice, EU, veze EUR i USD, americkog oporavljanja nemackih kompanija itd.
Vasington je pametan, pa ne prodaje Kadilak, nego utice i ulaze u prodaju raznih automobilskih marki sirom zapadong sveta. Tako su svi srecni, a Vasington zadovoljan i sit.
Voleli to ili ne, trenutna civilizacija je tvorevina Vasingtona, sa svim svojim fantasticnim dostignucima i uzasnim manama i nepravdama. Pre nje je bilo supersila i civilizacija... Posle nje ce doci neka druga, predvodjena nekom novom supersilom. To se verovatno nece desiti u ovom veku, jer za takve promene treba veliki rat ili mnogo vremena. Mozda i jedno i drugo. To ce vreme da pokaze. Procice i Vasingtonska vremena, koja su i dobra i losa. Na nama je da ih napravimo sto boljim, jer drugi zivot nemamo. Tako funkcionise ljudska rasa.
Svim rusofilima, amerofilima i ostalim "filima" zelim puno srece u godini koja dolazi.
Ustvari im zelim da budu edukovani, iskreni i manje impulsivni, kako ne bi pisali lose komentare. Pogotovo to zelim mladim ljudima.
antiamerofil
Tannhauser
To bi bilo sjajno da je tako ali nije.
Kada ti ljudi izađu na izbore onda pokažu srednji prst zapadu i glasaju slušajući srce a ne razum.
Naša situacija je kao Kuba - okruženi smo prozapadnim zemljama a sve nade polažemo u Rusiju koja nas koristi kao klip u točkovima zapada, isto kao i Kubu.
Na žalost i završićemo kao Kuba, stagnirajući decenijama a Nemačka i Austrija će postati evropska Florida, pune izbeglih Srba.
Zapravo, to se već desilo - vozimo krševe, radimo za evro na sat, u bolnicama nema lekova i materijala i živimo od doznaka emigracije.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar