Nemačkoj nedostaju prodavci, komercijalisti, vozači

Poznato je da će radnici iz Srbije od 2020. godine moći lakše i duže da ostaju u Nemačkoj radeći poslove koje u pomenutoj zemlji nema ko da radi.
Nemačkoj nedostaju prodavci, komercijalisti, vozači
Foto: Pixabay
Pretražujući nemačke sajtove za zapošljavanje kao i sajt njihove Nacionalne službe za zapošljavanje, najviše poslova koji se nude podrazumevaju puno radno vreme, prenosi Blic.
 
Ponuđenih poslova je najviše u Berlinu. Dvostruko manje poslova se nudi u Minhenu i Hamburgu, a velika potražnja sa preko 10.000 radnih mesta je i u Kelnu, Štutgartu i Dizeldorfu.
 
Na listi deficitarnih je veliki broj zanimanja, od zanatskih do onih za radnike sa visokom stručnom spremom.
 
Na jednom od najvećih nemačkih sajtova za pretraživanje poslova navodi se da je najveća potreba za prodavcima, pa preko 4.000 poslodavaca nudi posao prodavca u svojim trgovinskim objektima. Na drugom mestu su menadžeri prodaje, a na trećem komercijalisti, tako da je najveća potreba za radnom snagom u Nemačkoj upravo u oblasti trgovine.
 
Svi iznosi plata i satnica u ovom tekstu su bruto, sa porezima i doprinosima. Kada je reč o platama, one se kreću u proseku za prodavca oko 1.700-1.800 evra.
 
Među najtraženijim poslovima su i vozači i vozači viljuškara, koji novac dobijaju po radnom satu, a on se u proseku plaća oko 14 evra. Traže se i automehaničari i radnici obezbeđenja koji mogu dobiti i 16 evra po satu na pojedinim mestima, a velika je potražnja i za osobama koje će raditi skladištenje robe, ali i sezonske poslove poput berača određenog voća, prenosi Blic.
 
Nemcima nedostaju i zanatlije poput vulkanizera i zavarivača, a od poslova za koje vam ne treba diploma, traže se i čistači, čija plata se kreće do 1.800 evra mesečno.
 
Velika potreba je i za radnicima u proizvodnji, a u zavisnosti od mesta i iskustva, radni sat se naplaćuje od 10 do 16 evra.
 
Studije StepStona, sajta za pretraživanje poslova, pokazuju da je naplaćenija branša u Nemačkoj farmaceutska industrija. U njoj su bruto primanja na godišnjem nivou 69.377 evra, nešto manje imaju zaposleni u bankarstvu, a na trećem mestu je auto industrija.
 
Na četvrtom mestu su zaposleni u hemijskoj i naftnoj industriji, a na petom radnici u mašinskoj sa platama na godišnjem nivou od 65.353 evra.
  • nemcima

    05.01.2019 07:50
    nedostaju
    srpski komercionalisti-hahaha
  • front

    03.01.2019 09:42
    "Preduzetnik, radim sam, za satnicu koju u inostranstvu možete samo da sanjate, sve preko računa."

    majke ti, šta radiš i kolika je to misteriozna nedostižna satnica? kako izlaziš na kraj sa kriminalnom državom? odaj nam tajnu
  • @leb @hrabri ljudi

    02.01.2019 17:46
    Vaš komentar upravo potvrđuje da zemlju napuštaju kukavice i sluge. Oni koji su sposobni, otvore sami nešto, rade i zarađuju bez obzira na političko uređenje i druge okolnosti. Svetu mogu da ponudim samo novac koji im ostavim kao turista. Preduzetnik, radim sam, za satnicu koju u inostranstvu možete samo da sanjate, sve preko računa. Učite škole, da ne bi bili tuđe sluge.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.