"Srbija, koja je vlasnik 41,7 odsto akcija Komercijalne banke, kupila bi i 24,4 odsto akcija u vlasništvu Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i 10 odsto deonica koje su danas u vlasništvu Svetske banke, odnosno njenog ogranka IFC", rekao je izvor "Blica".
Na taj način, Komercijalna banka bi, kako prenosi list, postala najveća državna banka u Srbiji, a Vlada Srbije bi iz budžeta morala da isplati akcionarima garantovani iznos od 252 miliona evra.
"To je precizirano ugovorom iz 2006. godine, prema kome akcionari Komercijalne banke, EBRD, IFC, Svedfond i nemački DEG, imaju pravo da aktiviraju takozvanu "put opciju", ako država ne započne prodaju Komercijalne banke, pošto su od 2006. do 2009. uložili 170 miliona evra u njene akcije", piše "Blic".
Kako je objašnjeno, aktiviranje te opcije znači da je država obavezna da kupi njihove akcije po unapred utvrđenoj ceni ako oni žele da ih prodaju, što su u tim međunarodnim finansijskim institucijama više puta potvrđivali.
Izvor lista smatra da nije izvesno da će Vlada Srbije oglasiti prodaju banke do 30. juna i prodati je do kraja 2019. godine, iako je to pre nekoliko meseci dogovoreno sa MMF-om.
EBRD je ušao u vlasničku strukturu Komercijalne banke 2006. godine dokapitalizacijom od 70 miliona evra, a privatizacija je bila planirana za 2009. godinu, ali je prodaju zaustavila svetska ekonomska kriza. Nakon toga je EBRD dokapitalizovao banku sa još 50 miliona evra, a u vlasničku strukturu ulaze i IFC sa 40 miliona evra, nemački DEG sa 20 miliona i švedski Svedfond sa 10 miliona evra.
Država se obavezala da dokapitalizuje banku sa još 110 miliona evra, da ne bi izgubila udeo u vlasništvu.
Tržišna vrednost Komercijalne banke, kako prenosi "Blic", trenutno iznosi oko 308 miliona evra, s obzirom na cene akcija na berzi, dok je pre svetske krize cena dostizala i dve milijarde evra.
Komentari 5
dijasporac
Da li si se zapitao kako mozer banka iz Hrvatske da konkuruise za kredite EU koji se realizuju na teritoriji te drzave i EU a ne na teritoriji neke druge drzave, u ovom slucaju Srbije - tako to ide u regulativi EU a ne onako kako prica carsija po Ujvideku i ono sto sire ljudi ciji su interesi propali u mutljavini sa Tesla bankom (Pajtic i ekipica iz DS-a i njihovi tajkuni).
U jednoj recenici kazes da u svakoj banci koja je pod patronatom drzave, samim tim i u Tesli i Metalsu, postoje nezakonitosti, muljanje, pljuvanje pa nije logicno da su zatvorili i Metals. Zato je sine Srbija tu gde jeste, ima se opravdanaj za svoje muvatore ma kako oni krsili zakon i ma kako unistavali taj grad i drzavu, jer, zaboga nasi su a nisu iz mrskog Beograda.
Uostalom, 021 je (Lazic, a ko bi drugi) pisao o slucaju Metals banke vise puta i detaljno objasnio kako je isla kradja vredna 200 miliona eura, kako su se "nasi vojvodjanski" tajkuni i politicari iz vojvodjanskog DS-a obogatili na nasim novcima. Ali cisto sumnjam da to tebe interesuje, ti si utuvio Pajticevu pricu kad su mu oduzeli instrument kojim je finansirao svoju vlast u Vojvodini, tebe ne interesuje istina.
Uzgred, moj otac je jedan od malih akcionara Metalsa kome je propalo 50 hiljada eura zbog muljacina DS-ove ekipe. Taj novac je zavrsio u dzepovima tajkuna bliskih i politicarima u samom DS-u. I to im nikad necu oprostiti, kao ni Milosevicu '90-te.
Zivan
Sve se zna
Naime, ne sme se dozvoliti da javnost sazna pod kojim su uslovima političari i miljenici vlasti ove i prošlih - dobijali kredite.
Za ugovore sa 0% kamate niko ne sme da sazna.
Naravno, krediti se podižu na više decenija.
Kada su ubijali Metals banku, jedini razlog je bio taj jer bi Vojvodina nezavismo dobijala kredite od EU, preko Tesla banke iz Hrvatske, koju je osnovala Metals banka.
A što bi donelo Vojvodini finansijsku nezavisnost.
Svo pljuvanje, nezakonitost i ostalo što su nakačili postoji u svakoj banci koja je pod patronatom države.
Da joj ne pominjem ime.
Ali, te beogradske spletke nećete saznati.
Hvala "iskrenoj i nesebičnoj" braći preko Save što su nas sprečili da dobijamo EU kredite,
putem pečata Tesla banke.
Ovo su stvari koje vam nisu rekli, baš kao u marketing reklamama.
Važno je samo ono - što se NE KAŽE.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar