"Imamo političke garancije da Srbija neće biti negativno pogođena ovim kvotama. To je u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji imamo sa EU", rekla je ona novinarima u Beogradu.
Kako je precizirala, od tri relevantne kategorije u proizvodnji čelika na osnovu kojih se odlučuje o kvotama, za prvu Srbija neće imati nikakve kvote već globalnu kvotu za EU, a za druge dve kategorije verovatno će imati kvote, ali sa mogućnošću da ih automatski podiže.
Premijerka je kazala da će mere EU o kvotama za čelik biti na snazi od 4. februara, a od aprila će Srbija moći da ih podigne i udje u globalnu kvotu.
"Dogovorili smo i klauzulu koja kaže da u svakom trenutku možemo da pokažemo da smo zabrinuti za našu proizvodnju. Ako to dokažemo podacima možemo dodatno da pregovaramo o podizanju kvota", rekla je Brnabić.
Istakla je da ograničavanje uvoza čelika u EU nije uporeno protiv Srbije i Zapadnog Balkana, kao ni protiv Kine i da su mere bile nametnute. Amerika je, kako je dodala, prva uvela protekcionističke mere prema EU za tržište čelika, što je najosetljivije za EU jer je proizvodnja čelika ono na čemu je Unija i nastala, pa je morala da uzvrati.
Brnabić je rekla da je Vlada Srbije o kvotama za čelik razgovarala sa EU više od četiri meseca.
"Dali smo sve od sebe da zaštitimo Srbiju i našu železaru", rekla je premijerka i istakla da u ovom trenutku nije zabrinuta merama koje priprema EU.
Komentari 1
Miloje
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar