Prema preliminarnim podacima Narodne banke Srbije (NBS), priliv po osnovu doznaka (ličnih transfera) tokom jedanaest meseci 2018. iznosio je 3.173 miliona evra.
"Posmatrano po zemljama, najviše doznaka u poslednjih pet godina, kao i za devet meseci 2018. dolazi iz zemalja u kojima živi i radi veliki deo naše dijaspore, pre svega iz Nemačke, Švajcarske, Austrije i Francuske", kažu za Tanjug u NBS.
Najveći deo priliva doznaka se realizuje u evrima i to oko 80 procenata. Kada je reč o prosečnim iznosu koji je ušao u našu zemlju, on se razlikuje u zavisnosti od destinacije i načina njihovog slanja.
"Preko brzog transfera novca prosečan iznos doznake se kretao oko 262 evra, dok je preko računa banaka znatno veći i bio je oko 2.000 evra", navode u NBS.
Iz Narodne banke ukazuju da prema metodologiji platnog bilansa MMF-a, koju primenjuje i statistika NBS, lični transferi obuhvataju doznake radnika, penzije i druga socijalna primanja, kao i pomoć i poklone iz inostranstva, upućene fizičkim licima rezidentima Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 17
ns ja
EE onda "vataš" na nostalgiju, na džem od šljiva, i naš rodni kraj, našu "rodnu grudu", te kako su svi svetski umovi odavde potekli...jer džaba su otišli ako ne šalju ovde, ili nedajbože se pokrste i zaborave svoj maternji jezik (ovo drugo zaista muči, jer ko si ako zaboraviš svoju veru i korene - pa makar i srpski ateizam)
A opet ..bem ti korene i poreklo, ako te teraju "tvoji" a gori od tebe, i onda te nešto još i vuče da tim istim govn.ma (kroz dotacije ugnjetenoj familiji) obilato šalješ devizni priliv i državi čiji aparat organizovano industrijski radi na tome da glavni izvozni brend Srbije bude baš "gastarbajter"..
Ako je za neku utehu, identično ista situacija i u Hrvatskoj, Bugarskoj, (ove su deo EU), Makedoniji, BiH i RS, KiM...
Реља
Јо
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar