Oni su ukazali na to da je EU na sajtu Svetske trgovinske organizacije u januaru objavila privremene kvote za uvoz čelika iz trećih zemalja po kojima Srbija od 2. februara do 30. juna ove godine može izvesti 56.480 tona čelika.
Potom srpski izvoz od 1. jula ove do 30. juna 2020. može dostići 145.275 tona, a od 1. jula 2020. do 30. juna 2021. godine 152.539 tona. Posle 1. jula 2021. EU će konačno utvrditi konačan režim uvoza čelika prema svakom partneru iz sveta.
Srbija je već bila izuzeta od privremenih mera EU uvedenih u julu 2018. na ograničenje uvoza čelika, a, kažu u Evropskoj komisiji, vodi se računa i o ugovoru o slobodi trgovine Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU-Srbija čiji je cilj ekonomsko jačanje i stabilizacija Srbije.
Izvori u Generalnog direkciji za trgovinu EK smatraju da izvoz srpskog čelika neće biti ugrožen, utoliko pre što je to skroman obim u odnosu na sveukupni plasman čelika iz sveta na tržište EU.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je, međutim, u Davosu da odluka o kvotama na uvoz čelika u EU nije dobra za Srbiju.
"Hvala (Žan Klod) Junkeru što nam je dao neke svoje lične garancije, posle mnogih naših molbi, ali nismo srećni zbog te odluke. Danas je Ana (Brnabić) imala razgovore sa ljudima iz HBIS-a, oni će nastaviti da rade, ali ćemo da se borimo i molićemo Angelu Merkel da nam po tom pitanju pomogne", kazao je Vučić koji će se sutra u Davosu sastati sa nemačkom kancelarkom.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar