Novosadsko poslovno udruženje Žitounija, u kojem su industrijski mlinovi i pekare, uputilo je zahtev za ukidanje te uredbe, a Ljajić kaže da je to ministarstvo u stalnom dijalogu sa svim zainteresovanim akterima i da postoji potpuni konsenzus privrede, trgovaca, proizvođača i različitih udruženja da se uredba ukine, jer ona iziskuje veće administrativne troškove i za trgovce i proizvođače.
"Prema tome, jasno je da nema ekonomskih opravdanja za održavanje uredbe. Jedini argument za njeno produženje je psihološki uticaj, jer bi to neko mogao da iskoristi da pokrene kampanju - evo sad će cene hleba skočiti pošto je ukinuta poslednja uredba koja postoji. To se neće dogoditi, jer i danas imate u prodavnicama hleb po nižoj ceni od propisanih 46 dinara za hleb Sava od brašna tip 500", rekao je Ljajić.
Naveo je da će, ipak, imati još jedan krug razgovora o tome, ali da su vrlo blizu odluci da se ta uredba ne produžava.
"S tim, što bi ostavili mogućnost da, ukoliko dođe do bilo kakvih značajnijih cenovnih ili bilo kakvih drugih poremećaja na tržištu, tu uredbu vratimo. Tako da ozbiljno razmišljamo da je više ne produžavamo. To bi bila poslednja uredba kojom mi ograničavamo cenu bilo kog proizvoda", dodao je Ljajić.
Vlada Srbije je još 2010. godine propisala maksimalnu maloprodajnu cenu vekne belog hleba, kao meru zaštite socijalnog standarda stanovništva koja se, od tada, produžava na svakih šest meseci.
Komentari 2
Mario Antonetic
Tomi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar