Upitna izgradnja "Turskog toka" kroz Srbiju

Gasovod "Turski tok" mogao bi da "presuši" ukoliko Energetska zajednica u daljim razgovorima s Agencijom za energetiku Srbije ne nađe neko novo rešenje.
Upitna izgradnja "Turskog toka" kroz Srbiju
Foto: Pixabay
Iako je Srbija uslovno rečeno dobila pozitivno mišljenje Energetske zajednice (EZ) oko izuzeća od pristupa treće strane budućem gasovodu koji će ići kroz Srbiju i biti povezan na bugarski i mađarski nacionalni transportni sistem, to ne znači da gradnja može sutra da počne, piše "Politika".
 
Naprotiv - biće tu još mnogo uslova koje će naša zemlja morati da ispuni da bi prvi ašov bio zaboden i prva cev položena, saznaje "Politika" od dobro obaveštenih izvora bliskih EZ. 
 
I ovog puta je zapelo oko trećeg energetskog paketa, koji podrazumeva da "Gastrans", preduzeće koje bi gradilo gasovod preko Srbije, bude i vlasnik gasa i gasovoda, za šta je naša zemlja i zatražila mišljenje Energetske zajednice. 
 
Umesto pozitivnog odgovora, EZ je mišljenja da Srbija ipak u određenom procentu mora da omogući i trećim kompanijama da trguju gasom i transportuju gas preko ovog gasovoda, isključujući tako monopol srpske strane. Bez obzira na to što Rusi i Srbi plaćaju gradnju i dopremaju gas. 
 
Ovo mišljenje se, bar za sada, ne odnosi i na rusku stranu, već samo na srpsku. Zašto je tako odlučila, Energetska zajednica bi trebalo narednih dana da obelodani u takozvanim dodatnim uslovima, koje će objaviti na svom sajtu. 
 
Izvor "Politike" kaže da je Energetska zajednica zapravo zabrinuta za koncentraciju "Gasproma" i "Srbijagasa" na ovim prostorima. Reč je o zakukuljenom pozitivnom mišljenju, što i ne čudi ako se zna kakav je pritisak Brisela i SAD na gradnju svakog gasovoda kojim treba da prođe ruski gas. 
 
Zato je poslednjih dana opstruisan i "Severni tok 2". 
 
Bugari su, naime, krajem prošle godine raspisali javni poziv za rezervaciju zakupa kapaciteta u planiranim gasovodima za proširenje gasne mreže u Bugarskoj i javile su se tri kompanije koje su pokazale interesovanje da zakupe ukupno 100 odsto kapaciteta gasovoda. Ta zainteresovanost je, zapravo, potvrda da postoji ekonomska opravdanost da se gasovod gradi, a zadovoljen je osnovni smisao trećeg paketa – nema monopola, odnosno, može jedna firma da gradi gasovod, ali će (najmanje) tri firme upumpavati gas kroz taj gasovod. Baš kao što je slučaj i sa "Severnim tokom 2".
  • B

    04.02.2019 07:32
    Ocekivano
    Upitna izgradnja? Jel' ovo neka sala u pokusaju.
    Nije upitna. Nece biti Turskog toka.
    Putin je lepo rekao da nakon sto povezu gasovod na tursku obalu Crnog mora, vise nista ne zavisi od Rusa i Gasproma. Naucili su lekciju sa Juznim tokom.
    Srbi nisu naucili lekciju. Niti ce.
  • Zavere

    04.02.2019 01:30
    odmah da se zapocne nema vise cimanja
  • Donald Pump

    04.02.2019 00:28
    LAZA
    "To vam je EZ. Ne može Južni tok zbog bojazni od zavisnosti od ruskog gasa. Može Severni tok 2 koji ide direktno u nemačku i tu uopšte nema opasnosti od zavisnosti od ruskog gasa. Ne može Turski tok, jer predstavlja opasnost od zavisnosti od ruskog gasa."

    Laza sve rekao do pola, a onda se razbesneo jer zivi tu gde zivi i iz inata im odredio ko su i sta su.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.