"Lazard" angažovan za prodaju Komercijalne banke

Ministar finansija Siniša Mali potpisao je ugovor o konsultantskim uslugama s konzorcijumom koji predvodi investiciona banka Lazard.
"Lazard" angažovan za prodaju Komercijalne banke
Foto: 021.rs
Konzorcijum čine i "KPMG Srbija" i advokatska kancelarija "Prica i partneri", za pružanje savetničkih usluga za pronalaženje strateškog partnera za Komercijalnu banku. 
 
Ugovor su, pored ministra finansija, potpisali ispred kompanije Lazard Jorg Asmusen, u ime KPMG-a Uroš Ačanski, a ispred advokatske kancelarije "Prica i partneri" Danica Gligorijević, saopštilo je Ministarstvo finansija. 
 
Srbija je vlasnik 41,75 odsto akcijskog kapitala Komercijalne banke, a glavni zadatak traženog savetnika je analiza poslovanja banke, analiza tržišta, kao i sprovođenje budućeg postupka za izbor partnera u banci u skladu sa izabranom metodom. 
 
U roku za dostavljanje ponuda, do 12. novembra 2018. prispelo je 14 izjava o zainteresovanosti, a komisija Ministarstva finansija je posle analize odlučila da zahtev za dostavljanje ponude pošalje na adresu šest investicionih banaka. Rok za podnošenje ponuda bio je 3. decembar 2018. godine, a svoje ponude dostavile su kompanije Lazard Freres, Rothschild i ING Bank. 
 
Ministarstvo je navelo da je finansijski savetnik biran na osnovu kvaliteta i cene. Na osnovu kriterijuma iz konkursne dokumentacije kao najuspešnija ponuda ocenjena je ponuda Lazarda. 
 
Ministarstvo finansija navodi da će sad uslediti analiza finansijskog položaja banke i priprema svih dokumenata za raspisivanje tendera za pronalaženje zajedničkog partnera. 
 
Savetodavnim programom Instrumentom za koordinaciju politika (Policy Coordination Instrument), koji je Srbija potpisala s Međunarodnim monetarnim fondom, predviđeno je da objava tendera bude do kraja juna. 
 
Ugovor s novim strateškim partnerom za Komercijalnu banku trebalo bi da bude potpisan do kraja godine.
  • Jadni mi

    09.02.2019 21:26
    Put u potpuno ropstvo sopstvenog naroda..ali, ničija nije gorela do zore..
  • Ekonomista

    07.02.2019 23:13
    @ Djura
    I ja sam ekonomista. Kolega, molim vas objasnite nam kako to strane banke iznose kapital iz Srbije. Platni bilans Srbije se redovno objavljuje svaki mesec pa nam recite na kojoj poziciji ste to videli. Inače, propast domaćih banaka (Agro, Razvojna, Univerzal...) koštala je poreske obveznike 1 milijardu (!) evra. Da se ne vraćamo u prošlost- stara dev.štednja, Dafina, Jezda... Najviše problematičnih, tj. nenaplativih kredita i dalje ima u preostalim državnim bankama i Fondu za razvoj. I to će doći na naplatu poreskim obveznicima. Strana banka ako je neuspešna na tržištu Srbije i odluči da ode, pronađe kupca i proda svoj biznis, uknjiži taj gubitak u matičnoj banci i mi poreski obveznici sa tim nemamo ništa.
  • x

    07.02.2019 11:17
    y
    samo jedan komentar na ovu vest.

    i ni jedan komentar na sve ove vesti o privatizaciji komercijalne banke u poslednjih mesec-dva ne pominje šta je nađeno u depoima komercijalne banke odmah posle šestog oktobra dve hiljadite. ko se ne seća, neka izgugla "komercijalna banka pola tone".

    riba se čisti od repa, ali smrdi bogami od glave.

    ja diskretnije ne mogu.
    nema na čemu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.