Kako se pojedine zemlje Istočne Evrope bore za radnike sa Balkana

Gubitak radnika istočnoevropske zemlje nastoje da nadoknade kao što je uradila zapadna Evropa.
Kako se pojedine zemlje Istočne Evrope bore za radnike sa Balkana
Foto: 021
Bogatije zemlje Istočne Evrope privlače radnu snagu iz siromašnijeg komšiluka, mameći ih visokim platama, slobodnim danima, produženim odmorima...Ako ni njih nema dovoljno, zapošljavaju se radnici iz Azije i Afrike, piše "Večernji list". 
 
Najsiromašnije članice EU Bugarska i Rumunija prednjače po zapošljavanju radnika iz Vijetnama, Indije, Turske, Nepala, Kine, Maroka i Bangladeša. Ostale države, koje mogu platiti nešto više, stimulišu susede. Ukrajinci, Moldavci, Srbi i građani BiH slove kao poželjna radna snaga za sve napredne tranzicijske države. 
 
Više od milion Ukrajinaca popunjava praznine na poljskom tržištu, Moldavci dolaze u Rumuniju i Bugarsku, a za naše državljane se "tuku" Slovaci, Česi i Mađari. Bosanci su prvi izbor za Hrvatsku i Sloveniju. 
 
Baš iz Slovenije je nedavno stigla vest da tamošnja fabrika svima koji dovedu ili preporuče radnika daje 250 evra stimulacije. Slične stimulacije odavno se isplaćuju i u Poljskoj. Hrvatska se ove godine prilično agresivno uključila u trku za radnicima davanjem zelenog svetla za 50.000 novih radnih dozvola, za razliku od, recimo, Rumunije, čija je vlada dopustila 20.000 novih stranih dozvola. 
 
Svi, dakako, prvo pokušavaju da iskoriste sopstvene resurse pa, osim studenata i penzionera, pojedine zemlje, poput Poljske zapošljavaju i zatvorenike. Češki industrijalci radnicima nude dodatnu nedelju godišnjeg odmora i obavezan dnevni odmor, dok auto-branša u Slovačkoj obećava otpremnine već nakon 60 dana rada. 
 
Slovačke firme rado se predstavljaju i kao porodične, pa supruge njihovih radnika imaju prednost kod zapošljavanja ili se posao muža i žene ugovara u paketu. 
 
Rojters je pisao o sestrinskoj firmi jedne multinacionalne kompanije u Bugarskoj koja radnicima koji dođu u Sofiju nudi 2.500 evra godišnjeg bonusa, masaže, besplatan fitnes. 
 
Mađarska redovno odobrava stipendije bosanskohercegovačkim učenicima i studentima, a široke ruke je i prema radnicima iz Srbije.
  • Seljak

    17.02.2019 18:14
    Gazde
    Nema gorih poslodavaca od "biZmisena" iz Srbije! Nema gorih "privatnika" od nas samih, koji su se na brzinu obogatili i kojima je žao da plate radnika. Zato svi i odlaze iz Srbije!
    I neka odlaze, i treba da idu...
    Uskoro i ja odoh, ali zauvek!
  • Pravi Opalim te g...

    17.02.2019 10:06
    Botara, svako je krivac kome je u ovom sistemu dobro. Plasite nas zapadom a ja se zabezeknuo kada sam u Pecuju u subotu u 6 sati popodne video zatvaranje prodavnica. Samo je trzni centar radio do 8. I meni je muka od vas ovdasnjih privatnika.
  • @Botara

    17.02.2019 02:11
    I nama je muka od privatnika kao ti, uzivaj jos malo u ovom ludilu koje traje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.