Polovinu prihoda u maloprodaji u Srbiji drže stranci

U Srbiji se tri odsto kompanija nalazi u većinskom vlasništvu stranaca, one stvaraju svaki peti dinar dodatne vrednosti, dok u srpskom izvozu učestvuju sa više od 50 procenata, a na tržištu maloprodaje stranci drže skoro polovinu prihoda, podaci su Privredne komore Srbije.
Polovinu prihoda u maloprodaji u Srbiji drže stranci
Foto: 021.rs
Direktor sektora za analitiku i usluge PKS Bojan Stanić objašnjava da su strane kompanije najzastupljenije u bankarskom sektoru Srbije, u auto industriji i proizvodnji auto delova, kao i da raste njihovo u učešće u sektoru rudarstvu.
 
Na tržištu maloprodaje u Srbiji strane kompanije, sa manje od 50 odsto prihoda, ipak zauzimaju više od 55 odsto ukupnih površina svih prodavnica u našoj zemlji. Tržište maloprodaje u Srbiji poslednjih godina beleži rast prihoda pokazuju podaci, a dominantni su domaći trgovci i male radnje gde postoji prostor za modernizaciju ali i bolje uslove za rad zaposlenih. 
 
Dominantni igrači su i dalje "Delez" i slovenačka kompanija u vlasništvu hrvatskog "Agrokora" u restrukturiranju - "Merkator".
 
Sekretar udruženja za trgovinu PKS Žarko Malinović ocenjuje da je "Merkator" važna platforma za plasiranje domaćih proizvoda, ne samo u Srbiji već i u regionu i navodi da je, s 21 hiljadom srpskih proizvoda na policama, ovaj lanac "de fakto" srpski.
 
Ocenjuje da se ne može govoriti o krizi na srpskom tržištu zbog krize "Agrokora", jer se, kaže, situacija s tom kompanijom stabilizovala. Može se, dodaje, reći da je reč o razvoju, jer i menadzment "Merkatora" iz Ljubljane razmišlja u ovom pravcu.
 
Malinović smatra da je manje važno ko će na kraju biti vlasnik ovog trgovačkog lanca i dodaje da se "sa sigurnošću zna da postoji interesovanje ozbiljnih igrača u maloprodaji za srpski deo kompanije, ali i za kompaniju u celini".
 
Za srpsku privredu je važno da jača prisustvo svojih proizvoda na policama i domaćih i stranih trgovačkih lanaca, kaže on, jer je, podseća, to uslov za bolju prodaju srpskih proizoda na stranim tržištima.
  • Piško

    23.02.2019 17:12
    ...
    Sad će neko da zakuka kako nismo hteli plansku ekonomiju - pa eto nam sada. Ja mislim da je nama svanulo čim smo se otrgnuli "domaćeg kvaliteta" o kojem samo nostalgično pripovedamo dok načinjemo nemačko pivo i kozmetiku.
  • Kole

    23.02.2019 14:38
    master politicar
    To je rezultat rada nasih politicara,udovoljiti strancu zarad licne koristi a u grudi se busaju koliki su rodoljubi. Samo da Vas moje oci vise ne gledaju.
  • M

    23.02.2019 14:35
    Isti nam je djavo stranac ili domaci tajkun sa sedistem firme u inostranstvu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.