U pismu koje je Efektiva uputila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću je navedeno da građanima koji su zaduženi u francima "treba država koja će ih zaštititi i omogućiti im da im se vrati opljačkano, a da se pljačkaši privedu pravdi i poštovanju zakona".
"Nešto slično je uradio Vaš kolega Orban u Mađarskoj, pa nismo videli da je zbog toga bilo ko snosio posledice, da su se banke povukle sa tržišta", poručila je Efektiva Vučiću.
Vučić je sinoć rekao da će pokušati da u dogovoru sa premijerkom i guvernerkom NBS nađe rešenje za građane koji su zaduženi u francima.
"Ako ste iskreno zainteresovani da pomognete, onda iskoristite većinu koju imate u Skupštini da pod hitno donesete sistemsko rešenje za sve korisnike CHF kredita, koje će biti bazirano na predstojećem i sve izglednijem stavu Vrhovnog kasacionog suda, domaćim i presudama EU suda, kako bi se izbeglo novo višegodišnje mrcvarenje korisnika na sudu i izlaganje velikim i bespotrebnim sudskim i advokatskim troškovima, te da omogućite institucijama sistema da kazne nesavesno ponašanje banaka", navela je Efektiva u pismu predsedniku Srbije.
Prema oceni tog udruženja, banke su preko kredita u francima "opljačkale ne samo građane Srbije, već i samu državu".
"Krediti u švajcarskim francima, jednostrano povećavanje kamatnih stopa, isplata kredita po najnižem a naplata po najvišem kursu, primena zelenaške zatezne kamate od čak 180 odsto godišnje, naplata osiguranja kod NKOSK, naplata troškova obrade i praćenja kredita, su simboli pljačke koje banke sprovode godinama unazad, a koji su potvrđeni i pravnosnažnim sudskim odlukama. Neke od njih su potvrđene i od same Narodne banke Srbije", istakla je Efektiva.
Navedeno je da danas ima 16.300 građana koji zaduženi u francima.
Predstavnici udruženja CHF Srbija, šesti dan protestuju ispred zgrade Vrhovnog kasacionog suda u Beogradu gde štrajkuju glađu i traže donošenje zakona o dinarizaciji svih kredita, kao i zakona o zabrani prinudnog oduzimanja jedine imovine.
Komentari 7
ns ja
Dinar je jedina zvanična valuta u Srbiji i svaki korisnik (stambenog!) kredita indeksiran po valutnoj klauzuli, potpisivanjem ugovora svesno i dobrovoljno trpi posledice te indeksacije i te valutne klauzule!
Privredni sistem Srbije jeste vezan za evro ali ga ne prati, i to ste dobro znali svi vi koji ste hteli kredite sa kamatnom stopom od 3% a ne od 5,5% pa i većom za evre (hteli da se napravite pametni pa da uzmete veći kredit i kupite ono što realno ne možete - nema opravdanja, nikakvog opravdanja)!
Što znači kako je dole navedeno, ili pravda za sve ili svako svoje posledice neka snosi! Nemojte mi molim vas te komentare francuske sobarice, tipa"..ja nisam znala, ja sam mislila.." Kako da ne!!! Hteli ste džabe, a doživeli ono što vam je rečeno da je opasno i da veoma izvesno može da se desi (jer se uvek i dešavalo sa CHF u odnosu na DEM)!
Vidim, CHF dužnici bi ČAK i sada - kao i tada, da budu pametniji, odnosno oni bi pre da crknu i ostanu bez ičega, nego da i EUR dužnici budu obuhvaćeni ovim protestima i vapajima!! Jer božemoj ovi glupanderi indeksirani u EUR, ko im je kriv što su svesno izabrali skuplju i stabilniju opciju!?!? Nadrealan bezobrazluk i pohlepa!!
Sad biste da vam mi plaćamo ono na šta ste preko hleba zinuli!?
Zlonamernici
Da je svajcarac isto kao evro tvrdili su bankari koji su prodavali kredite i tvrde kao razlog da se ne trazi fer resenje.
eskim
Takođe sam već otplatio celu sumu za stan, a još nisam ni na pola kredita!!! Pa kako su to CHF dužnici povlašćeni u odnosu na nas ostale!? Jer svaki stambeni kredit indeksiran bilokako osim u rsd je "pljačkaški" na isti način!
Dakle, ili pravda za sve ili svako odredbe iz svog ugovora, koji je svesno i pri čistoj pameti potpisao, neka ispunjava do kraja!!!
JBM ti državu kad štiti samo debilne i halave, a ne sve građane!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar