Porez za "stan na dan" do 200 evra godišnje

U Srbiju svake godine dolazi sve više turista, od kojih mnogi ne žele da odsednu u hotelima, pa je zbog toga sve veća ponuda stanova, soba, kuća, apartmana, koji se mogu iznajmiti i na samo jedan dan.
Porez za "stan na dan" do 200 evra godišnje
Foto: Pixabay
Kako piše "Dnenvik", oni koji se bave tim poslom, od 1. jula će plaćati paušalni porez, a u toku je izrada pravilnika koji će precizno utvrditi kako će se on izračunavati. Iako se još ne zna koliki će on biti, poznavaoci ističu da bi se za trokrevetni apartman visokog kvaliteta u, recimo, Novom Sadu, ta obaveza godišnje mogla kretati između 150 i 200 evra.
 
Prema rečima državnog sekretara u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Miroslava Kneževića, visina paušalnog poreza zavisiće od kategorije turističkog mesta.
 
"Paušalni porez neće biti veliko opterećenje za one koji se bave tim poslom jer ne zavisi od broja gostiju pa će, praktično, kroz dva ili tri izdavanja jednog kreveta moći da se plati godišnji porez. To je sigurno stimulativno za izdavaoce i zato i očekujemo da će ta mera imati pozitivne efekte, a oni koji se bave tim poslom moći će nesmetano da rade i uredno prijavljuju goste", rekao je Knežević i dodaje da su izdavaoci u domaćoj radinosti i do sada, na osnovu važećih zakona, plaćali porez, ali je uočeno da ima dosta onih koji posluju u sivoj zoni, što negativno utiče na rad onih rade legalno.
 
Fizička lica koja se bave pružanjem usluga smeštaja u domaćoj radinosti moći će sami da prijavljuju goste, odnosno više im nije potreban posrednik, čime se štedi i novac i vreme, što je posebno važno za razvoj seoskog turizma.
 
Prema njegovim rečima, paušalni porez obračunavaće se na osnovu nekoliko parametara - pet odsto prosečne bruto zarade ostvarene u godini koja prethodi godini u kojoj se porez obračunava, pomnožen brojem kreveta i koeficijentom turističkog mesta. 
 
Trenutno u Srbiji ima četiri kategorije i 14 kategorisanih turističkih mesta, a koeficijent za prvu kategoriju biće najviši. Visina koeficijenta biće precizrana i regulisana pravilnikom, a kako kaže Knežević, predlog je da za turističko mesto prve kategorije bude jedan, druge - 0,8, treće - 0,7, a koeficijent turističkog mesta četvrte kategorije 0,5. Za turistička mesta koja nisu kategorisana predložen je koeficijent 0,4.
 
"To znači da, ako recimo pet odsto prosečne bruto zarade bude između 3.800 i 4.000 dinara, taj iznos treba pomnožiti brojem kreveta, a potom i odgovarajućim koeficijentom - u turističkim mestima prve kategorije s jedan, a u nekategorisanim turističkim mestima koeficijent će biti manji od pola, pa je jasno da će paušalni porez u mestima koja nisu kategorisana ili su u trećoj ili četvrtoj kategoriji, biti veoma povoljan za izdavaoce", istakao je Knežević.
 
On je dodao da će do kraja sledeće godine, u saradnji s Kancelarijom Vlade Srbije za informacione tehnologije i e-upravu, biti kreiran centralni informacioni sistem u turizmu i ugostiteljstvu "E-turista".
 
"Cilj nam je da imamo objedinjenu bazu podataka u kojoj će biti evidentirani svi pružaoci usluga - hoteli i osnovni smeštajni kapaciteti, kao i domaća radinost - kuće, sobe, apartmani i komplementarni smeštajni kapaciteti. Izdavaoci će sami, kada pristupe sistemu, unositi sve podatke o gostu, a pristup će imati i sve relevantne institucije, kao što su Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo finansija. To će izdavaocima značajno olakšati posao, a mi ćemo imati kvalitetne podatke i precizniju statistiku o tome koliko gostiju boravi u određenom smeštaju i koliko se zadržavaju, koliko je domaćih, a koliko stranih... što će nam biti putokaz za to kakve mere turističke politike treba da kreiramo da bismo imali još bolje rezultate u turizmu", istakao je Knežević.
 
U Novom Sadu je sve više onih koji izdaju stan na dan, sobe, kuće, a cena te usluge zavisi od mesta gde je stan, broja gostiju, kvaliteta smeštaja. Cene se kreću od oko pet evra po krevetu, za najskromniji smeštaj, pa naviše. Tako se, recimo, stan s pet ležajeva u centru grada može iznajmiti i za 35 evra dnevno, ali i oko 100 evra. U ponudi su i stanovi za dve osobe, za šta dnevno treba od oko 40 evra pa i iznad 80, a ima i ponuda koje prelaze 200 evra - za dnevni najam kuće u kojoj se, osim smeštaja, nudi i domaća hrana.
  • airbnb.com

    01.04.2019 14:50
    booking.com
    Nisam BOT, nisam SNS, nisam vegan, nisam ateista, nisam nista sto je danas popularno... Podrzavam svakog ko gleda svoja posla i koristi svaku priliku da uradi nesto za svoje dobro, a da pri tom nikog ne ugrozava. Ovi sto nemaju nista za izdavanje neka preskoce komenatrisanje ovakvih tema, dok ne rese sopstvenu zelju da postanu vlasnici stanova koje ce da izdaju. Ovi sto izdaju na duze, a ne na dan, neka se upristoje da cute, jer im niko ne utice na izbor do oni sami, tako da je neumesno da pokazuju nicim izazvanu pakost. Ovi to izdaju na dan, ako im se isplati neka se i dalje bave tim, ako ne neka menjaju delatnost. Zakon i propisi se donose da bi funkcionisao sistem i svi isto treba da ih se pridrzavaju, trebali bi polako da se navikavamo na to, sem ako nismo africko pleme
  • sladja

    01.04.2019 12:06
    Onda sam ja gost u svom stanu.Toliki je meni porez za godinu dana.I nisam u prvoj kategoriji.
    Jos jedan dokaz da sam stranac u svojoj zemlji.
    Da,trolujem na ovu vest...
  • Nena

    01.04.2019 11:58
    Sigurnost
    Gotovo sve zgrade su uvele obavezno zaključavanje ulaznih vrata u zgrade iz bezbednosnih razloga. Tako se bar misli.
    Ako u vašoj zgradi postoji stan koji se izdaje na dan, vlasnici tih stanova uredno daju ključ i od
    ulaznih vrata u zgradu, što je sasvim za očekivati.
    Koliko li tako nepoznatih lica odjednom dobije slobodan ulaz u vašu zgradu, ko će spečiti neke od njih da taj isti ključ iskopiraju i kasnije zloupotrebe?
    Kako to rešiti?
    Ne smetami što pojedinci tako zaradjuju, nekako moraju, ali me brine sigurnost nas ostalih.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.