Kako piše
"Politika", to je za skoro četiri dinara više nego u Albaniji, gde se inače najskuplje toči.
Za najnovije poskupljenje benzina oko pet dinara po litri i evrodizela 5,5, navodi se novi skok cene sirove nafte. Za nešto više od tri meseca cena barela "brenta" povećana je gotovo 40 odsto sa 50,47 do 70,34 dolara.
"Najveći uticaj na cenu goriva na sivm tržištima, pa i u Srbiji, ima promena cene sirove nafte, odnosno posledično promena kotacija benzina i dizela. Pošto je Srbija uvozno zavisna, svaka promena na globalnom tržištu odražava se odloženo i na tržište. Cena referentne nafte tipa 'brent' ima trend rasta još od kraja decembra", poručuje za "Politiku" generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović.
Kako je preneo Rojters, činjenica je da su cene nafte porasle pre dva dana na najviši nivo od novembra 2018. godine, usled aktuelnog smanjenja prizvodnje unutar OPEK-a, američkih sankcija Iranu i Venecueli, sukoba u Libiji. To je dovelo do toga da je cena severnomorske nafte "brent" pre dva dana bila još skuplja - 70,62 dolara po barela, što je više 28 centi u odnosu na kraj prošle nedelje.
Mićović kaže da je udeo fiskalnih dažbina u strukturi maloprodajne cene benzina oko 57 odsto, dizela oko 54 procenta i TNG auto-gasa oko 50 odsto, dok se preostali deo cene formira na tržištu. Cena goriva u Srbiji bila je u padu od oktobra 2018. sve do početka februara 2019. i u tom periodu benzin je pojeftinio 15 dinara, dizel 12 i auto-gas oko sedam dinara, pa novo poskupljenje nije ni blizu ovom sniženju.
Udruženje jednom nedeljno prikuplja i obrađuje maloprodajne cene goriva i analiza rađenja početkom februara, posle dužeg vremena, pokazala je da je došlo do skoka cene goriva. Od tada pa do 1. aprila prosečna maloprodajna cena benzina je povećana, samo je TNG smanjena.
Komentari 8
cluffas
Imam sacuvane racune od 25. Februara .
Peka
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar