Za kredite u "švajcarcima" država izdvaja 11,68 milijardi dinara

Leks specijalis je političko i socijalno rešenje kojim je država izašla u susret zaduženima koji su postali socijalni slučajevi zato što su uzeli kredite u švajcarskim francima, izjavila je danas predsednica Odbora za finansije Narodne skupštine Aleksandra Tomić.
Za kredite u "švajcarcima" država izdvaja 11,68 milijardi dinara
Foto: Pixabay
Leks specijalis se odnosi na svih 16.800 korisnika koji su i dalje zaduženi kreditima u švajcarskim francima, rekla je ona i dodala kako se sudski postupci obustavljaju.
 
"Ovaj zakon je političko rešenje i oni koji su već otplatili kredite u švajcarcima su u nepoštenom položaju u odnosu na one kojima se sad rešava pitanje", rekla je Tomić za TV Pink i dodala kako kod leks specijalisa "nikada svi ne mogu do kraja da budu zadovoljni".
 
"Ne može država i odgovorna vlast da mirno gleda 16.800 ljudi koji su uzeli kredite i imaju socijalne problema zbog toga", rekla je Tomić.
 
"Moramo da apostrofiramo da nikakve obaveze država nije imala", rekla je Tomić i dodala da će za rešavanje ovog problema iz budžeta Srbije biti izdvojeno 11,68 milijardi dinara čega ne bi bilo da u republičkom budžetu ne postoji suficit od 15,8 milijardi dinara.
 
TS: Zakon o kreditima u švajcarcima mora na javnu raspravu
 
Organizacija Transparentnost Srbija upozorila je danas da je odluka Vlade Srbije da usvoji leks specijalis u vezi sa kreditima u švajcarskim francima, kako bi se on potom, po hitnom postupku, našao u skupštinskoj proceduri, u direktnoj suprotnosti sa odredbama Zakona o državnoj upravi i preporukama Grupe zemalja za borbu protiv korupcije (GRECO).
 
"Pregovori koje je Ministarstvo finansija vodilo sa udruženjima korisnika ovih kredita i bankama ni u kom slučaju se ne mogu smatrati valjanom zamenom za javnu raspravu. Odsustvo javne rasprave se ne može pravdati ni time što, prema rečima ministra finansija Siniše Malog, zakonski tekst predstavlja kompromisno rešenje između nekoliko zainteresovanih strana - udruženja, banaka, i države", navodi se u saopštenju TS.
 
Ocenjeno je da će se, "pored legitimnih interesa dužnika koji su u nevolji zbog porasta vrednosti franka, i banaka koje su im davale kredite", leks specijalis izvesno odraziti na interese drugih građana, kroz izdvajanje oko 100 miliona evra iz budžeta, na kreditnu politiku banaka, cene na tržištu nekretnina i na brojne druge načine.
 
TS je ukazala da su na taj način građani lišeni mogućnosti da svojim predlozima utiču na odredbe zakona.
 
"Pravila o javnim raspravama iz Zakona o državnoj upravi i Poslovnika Vlade, što bi trebalo da obavezuje i Ministarstvo finansija, nalažu da se organizuje javna rasprava u pripremi novih zakona. Ovakve rasprave se bez izuzetka moraju organizovati kada se zakonom 'bitno menja pravni režim u jednoj oblasti', kao i onda kada se 'uređuju pitanja koja posebno zanimaju javnost'. Očigledno je da je javna rasprava o nacrtu ovog zakona bila obavezna po oba kriterijuma, i da se ona morala obaviti pre nego što je tekst iznet pred Vladu", istakla je TS.
 
Ta organizacija je podsetila da je GRECO još 2015. obavezala Srbiju da "razvije pravila o javnim raspravama i unapredi njihovu primenu u praksi".
 
"Srbija ovu preporuku nije ispunila ni posle gotovo četiri godine. Naprotiv, u martovskom izveštaju sa plenarne sednice ovog tela, između ostalog se ističe da 'nisu uvedene nikakve zaštitne mere kako bi se ograničila upotreba hitnog postupka'. Upućivanje ovog predloga zakona u Skupštinu bez prethodno sprovedene javne rasprave i zahtev da se o problemu starom deceniju raspravlja po hitnom postupku, predstavljaju pokazatelj da Srbija neće ispuniti preporuke GREKO ni u trećem dobijenom roku - do kraja 2019. godine", upozorila je Transparenost Srbija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Budala

    18.04.2019 08:40
    Placa
    Nije mi jasno sa kojim pravom drzava daje 11 milijardi dinara za resavanje privatne greske pojedinih gradjana. Nije vladajuca koalicija izvadila iz svog dzepa novce da resi problem jadnicima koji su uzimali kredite, vec se razbacuju parama jadnih poreskih obaveznika i svih nas koji kroz neposrednu maloprodaju placamo PDV. Zasto bi mi placali necije greske? Ocigledno Vucic nije u stanju da se suprotstavi bankama, jer dug ne moze da se obrise, mora da se plati. Pa ajde da platimo svi zajedno hahahaa. Mozda bi mogao da smanji penzionerima jos malo penzije pa od toga da vrati preostale dugove u svajcarcima??
  • GorD

    17.04.2019 21:42
    Država spašava banke
    Po ko zna koji put država podilazi bankama. Od kada se onaj sa rukom u tuđem džepu pita za uslove pristupa džepu, i unižava sudstvo, pravdu i građane.
  • GorD

    17.04.2019 21:39
    Država spašava banke
    Po ko zna koji put država podilazi bankama. Od kada se onaj sa rukom u tuđem džepu pita za uslove pristupa džepu, i unižava sudstvo, pravdu i građane.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija