Novi gasni terminal u Poljskoj rešiće pitanje zavisnosti od ruskog gasa

Poljska planira da za pet godina u rad pusti novi LNG terminal, odnosno brod za skladištenje i dalju distribuciju prirodnog gasa u Gdanjskom zalivu, rekao je savetnik poljske vlade za strateške energetske infrastrukturne projekte Pjotr Naimski.
Novi gasni terminal u Poljskoj rešiće pitanje zavisnosti od ruskog gasa
Foto: Pixabay
Poljska diverzifikuje pravce dobijanja gasa kako bi okončala desetogodišnju zavisnost od ruskog gasa, piše Seebiz.
 
Novi terminal će dati mogućnost da postane ulazna tačka za snabdevanje sredinom sledeće decenije.
 
Taj novi terminal takođe bi trebalo da pomogne u snabdevanju sve veće potražnje za gasom na poljskom i regionalnom tržištu.
 
Varšava procenjuje da će godišnje potrebe za gasom u Poljskoj porasti za do četiri milijarde kubnih metara, na 21 do 22 milijarde kubnih metara tokom 2023. i 2024. godine.
 
Poljska vlada planira da podmiri rast potražnje kupovinom norveškog gasa putem projekta Baltički gasovod i to u količini od deset milijardi kubnih metara godišnje, uz dodatnih četiri milijarde kubika godišnje koji bi trebali doći iz domaćih izvora i do 7,5 milijardi kubnih metara godišnjih isporuka kroz LNG terminal "Swinoujscie".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Мунгос

    29.04.2019 10:39
    Дакле, успели Американци да убеде Пољаке да се вишеструко исплати куповина скупљег гаса.
  • +384

    29.04.2019 10:19
    @eks
    Zato je Srbija najveca vazalna zemlja Rusije u Evropi. Predala je najvitalniji deo energetskog sektora u ruke Rusiji, potcinjava spoljnu politiku volji Moskve, samo da bi potvrdila svoje sluganstvo.
  • Limanac

    28.04.2019 12:04
    Da, da, baš su smanjili zavisnost. LNG je mnogo skuplji, a Norveška nema previše rezervi gasa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija