U Beogradu četiri puta više bogataša nego u Novom Sadu

Svi građani Srbije, kao i stranci koji žive ovde, a prošle godine su u Srbiji zaradili makar dinar više od prosečne trostruke plate, trebalo bi da prijave porez.
 U Beogradu četiri puta više bogataša nego u Novom Sadu
Foto: Pixabay
Rok za ispunjavanje prijave za plaćanje poreza na dohodak građana je 15. maj.
 
Podaci republičkog zavoda za statistiku kažu da je prosek plate u 2018. godini bio 823.548 dinara. Shodno tome, porez na dohodak gađana plaćaju svi koji su prihodovali više od 2.470.644 dinara. Pored državljana Srbije, obveznici ovog poreza su stranci koji ovde žive i zarađuju.
 
Porez na dohodak građana je progresivan. Zato oni koji su zaradili od trostruke, pa do šestostruke prosečne plate, imaju stopu od 10 odsto. Ko pređe prosečnu platu puta šest, taj plaća porez po stopi od 15 odsto. Za tu stopu prošle godine je trebalo zaraditi skoro šest miliona ili preciznije 5.941.288 dinara.
 
U prihode koji se oporezuju ulazi plata, ali i novac koji se dobija na osnovu članstva u nadzornim i upravnim odborima i sličnim telima. Tu su i sredstva zarađena od sporta, ali i izdavanja nekretnina ili zakupa pokretnih stvari.
 
Već nekoliko godina Beograđani su ubedljivo najbogatiji. Međutim, dešavalo se da ih drugi prestignu. Tako je pre desetak godina to bilo nekoliko Novosađana, ali stranaca. Titulu su po jednom poneli jedan žitelj iz Sremske Mitrovice, a jednom i čovek sa adresom u Titelu.
 
Pošto po zakonu imaju pravo da budu anonimni, što i koriste, danas je teško reći jesu li se preselili ili manje zarađuju, piše Dnevnik. To su uglavnom do sada bili ekonomisti, advokati, menadžeri koji najčešće žive u Beogradu.
 
Prošle godine je iz Beograda stiglo 16.199 prijava. Drugi na listi je Novi Sad sa skromnih 4.341 prijavom. Ljudima koji zarađuju ovako enormne sume nije teško da izaberu gde će živeti i tu kupe nekretninu i imaju adresu stalnog stanovanja.
 
Čak 90 odsto prijava prošle godine su popunili muškarci. Među prvih sto najplaćenihih je bilo 69 domaćih državljana i 31 stranac. 
 
Kada podnose prijave, bogataši to mogu da učine u papirnom, ali i u elektronskom obliku.
  • N.Sad

    30.04.2019 11:35
    Garison@ Zašto se nečim dičiti što ne postoji. Krajnje je vreme da prošetate ulicama N.Sada, stanete u red za plaćanje kablovske pa da vidite kako napadaju trudnice, one sa pomagalima ako ih obezbeđenje pusti preko reda. Možda je to za vas odraz kulture a za sve ostale odraz nekulture.Ne može čovek verovati da neko po kiši, snegu sa 90 godina stoji u redu da bi platilo račune jer nemaju decu, unučad, komšije da umesto njih plate a oni koji su mlađi od njih 10-20i više godina se bune ako ih puste preko reda.Ja to ne bih nazvao ni nekulturom jer takvo ponašanje se može nazvati i nečim gorim što bi stvarno oslikalo način ponašanja tih Novosađana.
  • Bacvanin

    30.04.2019 00:13
    Backa
    U odnosu na broj stanovnika Novi Sad ima vise bogatih od Bg
  • jovan

    29.04.2019 23:21
    e ovo samo kod nas ima, da neko ko zaradi 20.000 eura godisnje, sto dodje 1667 eura mesecno bude okarakterisan kao burzuj... Ono sto meni nije jasno da samo 4000 ljudi u gradu to prijavi, ima ih bar 5 puta vise, svaki dobar moler ili zanatlija moze to da uzme, svako ko radi mehaniku ili limariju automobila moze toliko da uzme... svaki profesor, advokat, doktor koji radi u privatnoj praksi uzima mnogo vise od toga...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.