Remont u NIS-ovoj rafineriji odveo industriju u minus

Smanjenje industrijske proizvodnje u martu u odnosu na isti mesec prošle godine za 2,8 odsto izazvano je pre svega remontima u Rafineriji Pančevo zbog čega je tokom marta faktički zaustavljena proizvodnja goriva.
Remont u NIS-ovoj rafineriji odveo industriju u minus
Foto: 021.rs
Ovo pokazuju i podaci Republičkog zavoda za statistiku prema kojima je u martu ove godine proizvodnja bila na svega 10 odsto proizvodnje u martu prošle godine, piše Danas.
 
Ivan Nikolić, urednik Makroekonomskih analiza i trendova, objašnjava da je remont u rafineriji jednokratan faktor koji je uticao na industrijsku proizvodnju i da će već od aprila stvari biti vraćene na normalu.
 
"Da je NIS radio normalno u martu imali bismo rast industrijske proizvodnje od 1,5 odsto umesto smanjenja", kaže Nikolić.
 
Ipak, pad industrijske proizvodnje u celom prvom tromesečju u odnosu na isti period 2018. za 1,9 odsto ne može se pripisati samo ovoj okolnosti. Jedna od glavnih stavki u prerađivačkoj industriji, proizvodnja motornih vozila, drugim rečima Fijat, nastavlja sa smanjenjem proizvodnje, pa je ova industrijska grana završila u minusu prva tri meseca (u odnosu na isti kvartal prošle godine) za oko 13 odsto. 
 
Nikolić ističe da je smanjenje proizvodnje u Fijatu već hronično stanje i neće se promeniti sve dok italijanski proizvođač automobila ne počne proizvodnju novog modela u Kragujevcu ili dok ne dođe neki drugi proizvođač.
 
U problemima se nalazi i hemijska industrija sa padom proizvodnje od 17 odsto u prvom tromesečju. Nikolić ocenjuje da se verovatno radi o Petrohemiji, koja je značajan proizvođač i izvoznik u ovoj industrijskoj grani. U HIP-Petrohemiji su u martu započete investicije i remonti postrojenja, pa je tako 20. marta počeo zastoj u proizvodnji u fabrici Etilen koji je trajao više od meseca dana. U fabrici polietilena niske gustine (PENG) proizvodnja je obustavljena 8. marta, a remonti su nastavljeni i u aprilu u Fabrici sintetičkog kaučuka u Elemiru, pa će se ovo odraziti verovatno i na industriju u drugom tromesečju.
 
U februaru je prehrambena industrija imala oporavak nakon višemesečnog pada, ali je već u martu opet smanjila vrednost proizvodnje. Iako se radi o blagom smanjenju (u prvom kvartalu bila je manja za svega 0,2 odsto nego u prva tri meseca prošle godine) njen uticaj na celokupnu industriju je veliki jer ona čini čak 23 odsto prerađivačke industrije.
 
"Prehrambena industrija je sada u stagnaciji, ali ona već pet godina ne doprinosi privrednom rastu. Naprotiv, negativno utiče na rast, mada neki govore o tome da je prehrambena industrija šansa za Srbiju", napominje Nikolić za Danas. 
 
On ukazuje i da je u snabdevanju strujom dugoročno stagnacija, iako je smanjena 1,5 odsto u prvom tromesečju u odnosu na prvi kvartal prošle godine, zato što u tom sektoru nema viška kapaciteta kojim bi se proizvodnja mogla povećati, niti može biti neke nove tražnje zbog koje bi proizvodnja bila povećana.
 
"Imajući u vidu međugodišnje smanjenje industrijske proizvodnje za 1,9 odsto u prvom tromesečju, možemo očekivati da će se vraćanjem NIS-a u normalu, industrijska proizvodnja ove godine vratiti na prošlogodišnji nivo, odnosno da će stagnirati. Ako želimo da dostignemo projektovani nivo rasta BDP-a to će morati da se nadoknadi iz drugih izvora i to pre svega iz rasta usluga. Poljoprivredna proizvodnja u najbolju ruku može dobaciti do prošlogodišnje proizvodnje ili će da bude manja. Za građevinarstvo još nisu izašli podaci, ali je teško očekivati da će zabeležiti visok rast nakon što je polovinom prošle godine dostignut visok nivo aktivnosti. Dakle ostaju nam usluge. Sektoru usluga ide jako dobro, zahvaljujući rastu plata u ovoj godini, kao i većem zaduženju građana i rastu doznaka", objašnjava Nikolić.
 
On napominje da se rast plata nije prelio direktno u uvoz kao što je to bilo ranijih godina, pošto uvoz raste uglavnom zbog uvoza kapitalnih dobara i repromaterijala za proizvodnju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Laloš

    05.05.2019 14:04
    Sipao pun rezervoar na NIS pumpi pred Bajakovom, prosečna potrošnja 11 litara na 100. Sledeće sipanje Petrol u Sloveniji prosečna potrošnja 8.7 na 100. Kod nas 154 dinara za litar u Sloveniji 1.35 eura za litar. Autoput sve vreme.
  • svi su isti

    04.05.2019 18:52
    Patka. Kao dali su puno para za remont. Pred zavrsni racun koji odredjuje cenu provizije. Nis...lopovi. Ko je rusima verovao...osim nas budala.
  • ozlojedjen

    04.05.2019 18:33
    manite me rusa i njihovog goriva upropasti mi motor

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija