Predsednik Fiskalnog saveta: Svetska banka se zatrčala s prognozom rasta privrede Srbije

Predsednik Fiskalnog saveta u Srbiji Pavle Petrović izjavio je da je trend privrednog rasta u Srbiji tri odsto i da se "Svetska banka zatrčala prognozom da bi mogao iznositi sedam odsto".
Predsednik Fiskalnog saveta: Svetska banka se zatrčala s prognozom rasta privrede Srbije
Foto: Printscreen
"Potencijalni privredni rast u Srbiji je pet odsto, čini mi se da se Svetska banka zatrčala jer je to visoka stopa za Srbiju", rekao je Petrović na predstavljanju istraživanja Nemačko-srpske privredne komore o poslovanju u Srbiji.
 
Problem Srbije su, prema njegovim rečima, nedovoljne javne investicije koje iznose 18 odsto, a zemlje centrale i istočne Evrope u proseku imaju 22 odsto. Istakao je da su osnovni preduslovi za privredni rast pravna sigurnost, odnosno institucije, obrazovanje, stopa investicija i tehnološki progres. 
 
"Privredni ambijent se u Srbiji nije promenio od 2008. godine, političari rade ono što odmah daje vidljive rezultate, zato što izgradnja institucija traje godinama, ali daje značajne rezultate i kada bi Srbija dostigla nivo bugarskih i rumunskih to bi povećalo privredni rast za 0,5 odsto", rekao je Petrović.
 
Prema njegovim rečima u Srbiji se odlaže i reforma poreske uprave kao i platni razredi koji bi omogućili da se stručnjaci nagrade.
 
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić rekao je da problem Srbije što nema strategiju razvoja i da dobar privredni ambijent sam po sebi ne može obezbediti privredni rast. Srbija se, kako je rekao, mora okrenuti konceptu reindustrijalizacije, a to zahteva znanje i analizu domaćih potencijala i svetske tražnje.
 
"Oni koji su na vlasti traže brza rešenja da dovedu investitora u nerazvijeno područje i zaposle 1.000 radnika, ali to nije dovoljnio, već nam treba viši kvalitet privrednog rasta i invetsicije u infrastrukturu", rekao je Savić.
 
Rekao je da treba pitati radnike pod kojim uslovima rade u stranim kompanijama, a predstavnici komore su kazali da njihova istraživanja pokazuju da su oni zadovoljni nemačkim poslodavcima i da su im najpoželjniji.
  • kimi

    10.05.2019 18:15
    Ovaj lik nema veze sa ekonomijom. Svako malo dete zna da ako ima vise novca u opticaju, rast ce biti veci. Povecanjem plata se pokrece privreda i rast a ne glupim izjavama koje nemaju veze sa realnoscu!
  • Mučenik

    10.05.2019 15:07
    IZGLEDA I NAROD SE ZATRČAO?
    O veličanjima uspeha “doktora” Malog su poznati, a dobro bi bilo da se prof. Pavle i njegovi saradnici iz Fiskalnog saveta popišaju na svoje tvrdnje. Oni donose predloge kao da su pali s neba, a ne u ruke ΛV, već u koprive, pa im otekli jezici. Oni tvrde jedno u jednoj krajnosti, a drugo u drugoj. Njih sluša ΛV kao vuk milostive priče jareta. Oni kažu da penzije mogu porasti za 7% godišnje, a nisu pitali šefa ΛV da je on penzije povećao za vreme svoje vladavine, od sedam godina, za 7,3%, ne računajući, humanitarnog po njemu, otimanje penzija punih četiri godine, a pri tome troškovi života su povećani za više od 25%, strane investicije su 18%, a u regionu 22%, a gde su hvalospevi? Šta kaže na to Fiskalni, korumpirani i preplaćeni, savet? Po običaju ništa.
  • nn

    10.05.2019 11:37
    radnik, strana kompanija
    sramota za koje novce se dirinči, sramota kakav je narod postao, sramota kakav sve poslodavac ovde postoji i kakav je sve kupio domaći brend i sebi obezbedio da preko grbače zaposlenih uvećava profit, širi svoju mrežu i drži plate na nivou 2010. A tako radi i u Češkoj, recimo, gde se zaposleni i bune i ima ko da ih čuje, pa neki i znaju za to. Sve se vidi i zna, osim momenta kad će sve da pukne i ode dođavola, jer ne samo što je u socijalizmu većina naučena da ćuti i trpi, pa danas opet ćuti i trpi radeći, jer je ponuda poslova nikakva, plate svedene na minimalac iz znanog razloga, kod svakog privatnika, domaćeg il' stranog, iste skoro u dinar, kao i iz razloga što se zaštitom prava zaposlenih u privatnim kompanijama ovde niko ni ne bavi. Sv. trojstvo od socijalno-ekonomskog saveta, poslodavac/vlada/sindikati, formirano 2001. "u cilju uspostavljanja socijalnog dijaloga kao jednog od osnova demokratije i ekonomskog razvoja savremenog društva", "radi ostvarivanja sledećih zajedničkih ciljeva": "praćenja, davanja mišljenja i predlaganja odgovarajućih rešenja za zaštitu radnih i socijalnih prava u procesu privatizacije, u oblasti radnog zakonodavstva i drugih propisa kojima se reguliše materijalno-socijalni položaj zaposlenih i poslodavaca" i "praćenja, ocenjivanja i davanja mišljenja o uticaju promena cena i visina zarada na položaj zaposlenih i poslodavaca",.., pitam se čemu služi, osim za duvanje u vladinu tikvu ili tikvu "unijskih poslodavaca" i za korišćenje državnih jasli.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

SAD uvele sankcije Gasprombanci

Trećoj po veličini ruskoj banci, Gasprombanci i njenim filijalama, SAD su uvele sankcije sa ciljem da se smanji sposobnost Rusije da izbegne hiljade sankcija uvedenih od početka invazije na Ukrajinu.