Australija odštampala 46 miliona novčanica od 50 dolara sa greškom

Rezervna banka Australije potvrdila je kako je 46 miliona australijskih novčanica od 50 dolara odštampano sa greškom.
Nova novčanica od 50 dolara uvedena je u oktobru prošle godine, sa mnoštvom novina dizajniranih da poboljšaju pristupačnost i spreče falsifikovanje. Na novčanici je istaknut autohtoni pisac i pronalazač Dejvid Unejpon s jedne strane i Idit Kovan, prva žena u parlamentu Australije, s druge strane.
 
Razvojna banka odštampala je na poleđini novčanice mikro tekst sa odlomcima iz Unejponove knjige i prvi govor parlamentarke Covan. Upravo je u njenom govoru napravljena štamparska greška.
 
"Velika je odgovornost da budem jedina žena ovde", piše na novčanici.
 
Međutim, pogrešno je napisana reč "odgovornost" na engleskom jeziku i umesto "responsibility" piše "responsibilty". 
 
Portparolka Razvojne banke izjavila je da je banka svesna napravljene greške i da će tekst biti ispravljen pri sledećem štampanom izdanju.
 
Australija je prva zemlja koja je koristila novčanice od polimera, koje je izumeo CSIRO, a koji je uveden 1988. godine. U poređenju sa papirnim novčanicama, polimer povećava trajnost i sigurnost i olakšava uključivanje karakteristika koje pomažu ljudima sa oštećenim vidom da prepoznaju novčanicu. Novu australijsku novčanicu od 50 dolara odlikuje i taktilna karakteristika od četiri povišene izbočine koje pomažu ljudima da je identifikuju. 
 
Sve australijske novčanice su različitih veličina i boja iz sličnih razloga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija