Samo u martu proizvodnja je bila za 14,3 odsto manja nego godinu dana ranije. Rezultat prvog tromesečja je još slabiji - minus od 17,4 odsto. Pad je najveći u proizvodnji osnovnih hemikalija, veštačkih đubriva i azotnih jedinjenja, plastičnih i sintetičkih masa.
Stručnjaci objašnjavaju da je nekoliko razloga za pad ove grane prerađivačke industrije. Jedan je remont "Petrohemije", ali je na manju proizvodnju uticao i stečaj "Azotare".
"Zaustavljena je proizvodnja u Petrohemiji zbog remonta i to se svakako oseća u ukupnom rezultatu", objašnjava Dragan Stevanović, sekretar Udruženja za hemijsku industriju Privredne komere Srbije.
S obzirom na to da je pad počeo poslednjih meseci prošle godine, to je posledica zaustavljanja proizvodnje u "Azotari". U njoj je stečaj pokrenut avgusta prošle godine. Veliki je pad i u proizvodnje plastičnih kesa. Njihov rezultat je za čak 39,7 odsto manji nego pre godinu dana. To je pre svega zbog toga što je počela naplata kesa u prodavnicama, a i najavljeno je da će Beograd od sledeće godine potpuno zabraniti upotrebu plastičnih kesa.
Uticaja ima i uvođenje prištinskih taksi od 100 odsto. Ostali sektori hemijske industrije posluju normalno. "Petrohemija" je stabilna, tako da bi posle remonta rezultat trebalo da bude bolji.
Hemijska industrija je, od oktobra prošle godine, mesečno padala u proseku za po 21 odsto. Njeno posustajanje, međutim, nije izazavano padom tražnje. Tako je uvoz u prvom tromesečju ove godine bio 13,8 odsto veći nego u istom periodu lane. Na kraju marta, zalihe su bile 8,5 odsto manje nego prethodnog meseca.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
/
Dragan
Koga bre za...AVate?
Лука Лабан
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar