Zainteresovani kupci će moći da steknu najviše 83,23 odsto od ukupnog broja izdatih običnih akcija Komercijalne banke, navodi se u javnom pozivu objavljenom u dnevnom listu Politika.
Precizira se da je država na dan objavljivanja oglasa vlasnik 41,75 odsto registrovanih običnih akcija Komercijalne banke, a tokom tenderskog postupka će steći dodatnih 41,47 procenata akcija od EBRD, IFC Capitalization Fund, DEG i Sweedfund, na osnovu obavezujućeg ugovora o sticanju relevantnih akcija od tih međunarodnih finansijskih institucija.
Rok za dostavljanje izjava o zainteresovanosti je 21. jun.
Prema kriterijumima za učešće na tenderu, potencijalni kupac treba da dokaže da se u poslednje tri godine bavi bankarskom delatnošću i da je vrednost njegove aktive u toj delatnosti na kraju 2018. iznosila više od jedne milijarde evra.
Takođe se traži da dokaže da je u poslednjih 10 godina prikupio sredstva u iznosu od najmanje 500 miliona evra, ili da je na kraju 2018. godine upravljao imovinom vrednom najmanje milijardu evra ili da je u poslednjih 10 godina investitor sa minimalnim učešćem u kapitalu od 20 odsto u najmanje jednoj bankarskoj grupi čija je aktiva iznosila više od milijardu evra.
U oglasu se navodi da su zavisna društva Komercijalne banke a.d. Beograd - Komercijalna banka Podgorica, Komercijalna banka Banja Luka i Kombank invest Beograd, društvo za upravljanje investicionim fondovima.
Komercijalna banka je prošle godine ostvarila najbolji finansijski rezultat u istoriji, sa rekordnim iznosom profita od 71 milion evra. Vrednost njenih akcija je od početka ove godine skočila na Beogradskoj berzi za oko 60 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Petar
Petar
Vidimo se za par dana.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar