"Kupovina zlata za devizne rezerve dodatno učvršćuje finansijsku stabilnost i ukupnu stabilnost države", rekla je ona, podsećajući da je od 2012. godine do danas Srbija kupila blizu sedam tona zlata za devizne rezerve.
Ona je navela da u ovom trenutku raspolažemo sa 20,81 tonom zlata ili 6,7 odsto deviznih rezervi. Od susednih zemalja samo Rumunija ima veće procentualno učešće u deviznim rezervama.
"Najveći deo zlatnih rezervi kojima raspolažemo - 95 odsto, čuva se u Srbiji, u trezoru NBS, dok se, kao nasleđeno stanje, ostatak rezervi zlata od 1,01 tone čuva kod međunarodne finansijske organizacije BIS u Bazelu", rekla je guvernerka.
Ona je dodala i da NBS otkupljuje poluge zlata iz domaćih izvora, imajući u vidu da se radi o jednoj od najsigurnijih klasa aktive deviznih rezervi i nastaviće sa praksom kupovine zlata.
Tabaković je navela i da su na domaćem deviznom tržištu u poslednje dve godine prisutni pritisci ka jačanju dinara kao rezultat dobrih ekonomskih pokazatelja Srbije i perspektiva za njen dalji razvoj.
"Od aprila 2017. do sada, dinar je ojačao u odnosu na evro za 5,1 odsto, a NBS je neto kupila oko 2,8 milijardi evra da bi sprečila prekomerno jačanje domaće valute. Jačanje dinara nastavljeno je u nešto blažoj meri i u 2019. godini. Dinar je tokom prva četiri meseca ove godine ojačao prema evru za 0,2 odsto", rekla je Tabaković.
Na pitanje kako najbolje sačuvati svoj novac, kaže da je dinarska štednja isplativija i u kratkom i u dugom roku.
"Štednja stanovništva nastavila je da raste i u ovoj godini i dostigla je nove najviše vrednosti. Krajem aprila, dinarska štednja iznosila je 66,8 milijardi dinara, a devizna 10,3 milijardi evra", rekla je Tabaković.
Ona je rekla i da je zahvaljujući punoj koordinaciji NBS i Vlade, otpornost i stabilnost naše ekonomije ojačana na trajnim osnovama, što našu zemlju čini privlačnom destinacijom za ulaganja.
"Znatno smo smanjili unutrašnju neravnotežu - u 2019, kao i protekle dve godine, beležimo fiskalni suficit, a od 2016. i smanjenje javnog duga. Inflacija je vec duže od pola decenije niska i stabilna, imamo relativnu stabilnost kursa dinara i stabilnost finansijskog sistema".
Navodi i da je u prethodne četiri godine neto priliv po osnovu stranih direktnih investicija bio više nego u celini dovoljan za pokriće tekućeg deficita, uz smanjenje spoljnog duga Srbije.
Povodom tendera za prodaju Komercijalne banke, kaže da je ukrupnjavanje bankarskog sektora prirodna posledica konkurencije na tržištu Srbije, ali i dešavanja u matičnim bankama i zemljama iz kojih te banke dolaze.
"Naš posao je da vodimo računa da se taj proces odvija uz očuvanje stabilnosti i zaštitu interesa deponenata. Raduje nas što postoji interesovanje i stranih i domaćih investitora za dolazak na bankarsko tržište Srbije i svakog ko ispunjava propisane uslove ćemo podržati", zaključila je Tabaković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 8
Секи
Не знам зашто сам ово написао, нешто ме подсетило...
Clan biblioteke
Predragg
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar