Zakerberg, pak ima većinu u odboru deoničara i ne mora da poštuje njihove odluke.
Prema rezultatima glasanja na godišnjem sastanku deoničara Fejsbuka, 68 odsto spoljnih investitora želi da se zaposli nezavisni predsednik. Prošle godine, broj deoničara koji su to podržali bio je 51 odsto, podseća Biznis insajder.
Ipak, pored podrške, predlog nije prošao, jer Zakerberg kontroliše deoničko glasanje, što znači da ne mora da prihvati zahteve vlasnika drugih deonica.
"Arogancija nije zamena za dobro korporativno upravljanje", kazao je Majkl Konor, koji je pomogao koordinisanje ‘aktivističke akcije’ među investitorima Fejsbuka, prenosi RTCG.
Čak 68 odsto običnih investitora, koji nisu članovi Upravnog odbora, želi da zbaci Zakerberga i dovede nekoga nezavisnog da predsedava Odborom Fejsbuka.
Navodno su deoničari nezadovoljni kako je Zakerberg reagovao nakon serije skandala koji se vezuju za ovu društvenu mrežu – jedno je mešanje u američke izbore 2016. godine, a drugo je veliki skandal Kembridž Analitiksa. Oni smatraju da bi se kompanija oporavila uz nezavisnog predsednika koji bi na odgovornost pozvao Zakerberga i njegov top tim.
Biznis insajder dodaje da su cene deonica Fejsbuka dramatično pale prošle godine nakon Kembridž Analitiksa skandala, te da se još nisu oporavile. Cena deonice je 25. jula prošle godine bila 217.50 američkih dolara, dok je ovog ponedeljka bila 164.15 američkih dolara.
Pored navedenog, 83,2 odsto spoljnih deoničara podržalo je predlog da se odbaci dualna klasa vlasničke strukture. Trenutno, deoničari A klase imaju jedan glas za svaku deonicu, dok deoničari B klase imaju deset glasova za svaku deonicu – menadžment i šefovi kontrolišu deonice B klase.
Zakerberg je vlasnik više od 75 odsto deonica B klase, što znači da ima oko 60 odsto kontrole prilikom glasanja. On i kolege odbile su planove nezavisnih deoničara.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar