U martu ove godine prosečna bruto plata u Rumuniji bila je 1.062 evra, a ta zemlja spasonosnu radnu snagu potražila je u Pakistanu. Vlasti dveju zemalja nalaze se pred potpisivanjem posebnog sporazuma koji će omogućiti hiljadama Pakistanaca posao vozača, lekara, informatiičara i građevinskih radnika.
Rumunski predstavnik u Pakistanu Niculaiea Goia obavestio je pakistanske vlasti da će Rumunija u sledećih nekoliko godina morati da dovede čak milion radnika iz različitih zemalja kako bi pokrila lokalni deficit radne snage.
Slične brige zaokupljaju i bugarske poslodavce, gde su za godinu dana plate porasle oko 13 odsto, a prema Evrostatu, treća po visini plata je Slovačka (oko devet odsto), a tik do nje su Slovenija, baltičke zemlje i Češka, gde su za godinu dana plate porasle oko osam procenata.
"Širi se krug zemalja s mesečnom bruto platom većom od hiljadu evra pa su takvu platu u martu, prema do sada raspoloživim podacima, imale Slovenija (1.752 evra), Poljska (1.201 evro), Hrvatska (1.184 evra), Slovačka (1.143 evra) i Rumunija (1.062 evra), a slede ih Crna Gora (765 evra), Bosna i Hercegovina (714 evra) i Bugarska (638 evra)", navode analitičari Hrvatske privredne komore.
Cena sata rada u Hrvatskoj je u godini dana porasla oko pet odsto, što je upola više od proseka EU i kretanja na zapadu EU, ali manje nego u poredivim tranzicijskim zemljama koje takođe vape za radnicima i spas traže u Pakistanu, Vijetnamu, Šri Lanki, Nepalu, Turskoj i Kini.
Komentari 5
Gile
Obavezno
Lazo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar