Stručnjaci: Vlast ulaže 10 milijardi evra bez plana i strategije

Srbiju u narednih četiri-pet godina očekuje, sudeći prema rečima predsednika Srbije Aleksandra Vučića, investicioni ciklus vredan između pet i 10 milijardi evra.
Stručnjaci: Vlast ulaže 10 milijardi evra bez plana i strategije
Foto: Pixabay
Vučić je, obilazeći radove na parku u Beogradu na vodi, najavio da će se u ovom periodu završiti veliki kapitalni projekti poput auto-puteva i pruga, a pomenuo je i izgradnju komunalne infrastrukture u Srbiji, vodovode i kanalizaciju, prečistače otpadnih voda.
 
Ministar finansija Siniša Mali juče je u Londonu preneo utisak sa foruma na kom je učestvovao da je najveći izazov danas kako da ekonomije nastave da rastu te da je zato i važan investicioni paket koji je Vučić najavio u kom će se naći "projekti koje ćemo sprovoditi u naredne tri do četiri godine, a koji će se bazirati na ulaganju u neophodnu infrastrukturu".
 
O investicionom ciklusu od pet milijardi evra ministarka građevine, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović je još prošle godine govorila, rekavši da je samo u ovoj godini vrednost infrastrukturnih projekata oko pet milijardi evra. Ona je juče izjavila da će u narednih nekoliko godina vrednost investicija u oblasti infrastrukture biti 15 milijardi evra, piše Danas.
 
Ona je dodala i da će investicioni ciklus obuhvatiti i ulaganje u železnicu, deonicu na brzoj pruzi ka Mađarskoj i ulaganja u novi aerodrom Kraljevo. Pored toga investicije će uključiti i "komunalnu i socijalnu infrastrukturu i sve ono što se radi u oblasti poljoprivrede, zdravstva, školstva". Mihajlović je procenila da će sve to biti vredno više od 10 milijardi evra.
 
Ukoliko bi iznos investicija u narednih pet godina iznosio 10 milijardi evra, to znači prosečna godišnja ulaganja države u infrastrukturu od dve milijarde evra. Na taj način bi ove investicije dostigle oko pet odsto BDP-a, što je i preporuka stručnjaka. Fiskalni savet je u svojoj analizi zašto privredni rast zaostaje ocenio da su investicije države u 2018. i 2019. 3,1 odsto BDP-a, što je za više od jednog procentnog poena manje od zemalja Centralne i Istočne Evrope.
 
Oni su istakli i da je potrebno da država i lokalna javna preduzeća povećaju ulaganja za po jedan procentni poen godišnje. Stručnjaci pozdravljaju nameru države da gradi infrastrukturu, ali i upozoravaju da je potrebno dugoročno planiranje, a ne donošenje ad hok odluka za šta trošiti pare.
 
Mahmud Bušatlija, stručnjak za investicije, ističe da od dve milijarde evra godišnje privreda neće skočiti bog zna koliko, ali da je jasno da se infrastruktura mora graditi i to urgentno.
 
"Ne vidim da imamo stručnjake koji se bave dugoročnim planiranjem investicija. Recimo Beograd na vodi je krenuo sa tri milijarde evra za tri godine, pa otišao na tri milijarde za 30 godina, a ni sad se ne zna baš šta će se sve graditi. Da smo mi imali dugoročno planiranje, već bi i završili sve te projekte, ali je umesto toga poslednjih 20 godina svaka nova vlast, pa čak i novi ministar u istoj vlasti, donosio nove projekte, a napuštao stare", kaže Bušatlija.
 
Ekonomista Milan Kovačević ukazuje da je teško razumeti šta je tačno predsednik najavio jer je rekao četiri-pet godina gde je razlika 20 odsto i pet do 10 milijardi evra gde je razlika dva puta.
 
"Naš predsednik ovakvim izjavama pojačava utisak da mu ne treba verovati. Kako god, bilo bi korisno da imamo planski budžet. Sa dugoročnim planovima stekla bi se mogućnost da napravimo domaću operativu, ako bi neko poverovao da će se to sve ostvariti i uložio u kompaniju", ocenjuje Kovačević dodajući da se kod nas ipak odluke donose naprečac pa tako da nije poplavljena Krnjača, ne bi se niko ni setio da tamo treba graditi kanalizaciju koja je očigledno potrebna.
 
"Ako ne planiramo, pa se jedne godine gradi gondola, druge metro, a treće most, neće biti mnogo uspeha", upozorava on.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.