Srbija ima najslabiji rast BDP u celom regionu

U prvom kvartalu ove godine, privredna aktivnost u Srbiji snažno usporava, pa je rast bruto domaćeg proizvoda bio 2,5 odsto, što je najniži rast od BDP svih 11 zemalja Centralne i Istočne Evrope, izjavio je profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić.
Srbija ima najslabiji rast BDP u celom regionu
Foto: Medija centar Beograd
On je na prezentaciji publikacije Kvartalni monitor kazao da se narednih meseci očekuje ubrzaniji rast BDP koji bi na kraju godine mogao da iznosi oko tri odsto.
 
"U prvom kvartalu podbacila je poljoprivreda, a industrijska proizvodnja je manja za 1,6 odsto, dok je u Centralnoj i Ističnoj Evropi (CIE) porasla za tri odsto", rekao je Arsić.
 
Uzroci usporavanja srpske privrede u prvom kvartalu su, prema njegovim rečima, pad proizvodnje u Elektroprivredi Srbije "što je posledica lošeg upravljanja", redovan remont u Naftnoj indsutriji Srbije, smanjenje proizvodnje u fabrici automobila Fijat-Krajsler u Kragujevcu, uvodjenje taksi za izvoz na Kosovo i uvodjenje kvota za izvoz čelika u EU.
 
Dodao je da sektor građevinarstva i uslužnih delatnosti snažno raste, a da su investicije u osnovna sredstva oko 19 odsto, mada bi bilo neophodno, kako je naveo, da budu oko 25 odsto.
 
On je kazao da postoji strukturna neravnoteža, jer je privatna potrošnja 70 odsto BDP, a trebalo bi da bude 60 odsto, dok državna raste, srazmerno BDP.
 
"Od 2012. godine do 2018. godine privreda Srbije je rasla po stopi od 2,1 odsto, a zemalja CIE po stopi od 3,1 odsto i to zaostajanje se ne smanjuje", rekao je Arsić i dodao da bi za brži rast trebalo stvoriti dobre uslove, ne samo za strana preduzeća već i za domaća i preduzetnike.
 
Arsić je ocenio da investicioni paket od deset milijardi evra, koji je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić u narednih pet godina za izgradnju nacionalne i komunalne infrastrukture, zdravstvo i obrazovanje, znači da će to biti dve milijarde godišnje ili pet odsto BDP.
 
"U odnosu na postojeće stanje, ta javna ulaganja bi se povećala za oko 500 miliona evra godišnje, takve investicije primerene su Srbiji, a slične ili veće realizovane su i u zemljama CIE", rekao je Arsić.
 
Da bi se sproveo tako ambiciozan program, Arsić je rekao da treba unaprediti i efikasnost države, jer su i do sada usvajani takvi programi, ali su projekti kasnili i koštali su mnogo skuplje.
 
"Neophodno je unaprediti proceduru selekcije investicija, uvesti praksu javnih rasprava i o programu i o projektima, poboljšati kvalitet projektne dokumentacije, uvesti konkurentne procedure za izbore izvođača radova umesto što se nameštaju tenderi i dogovaraju poslovi, obezbediti najpovoljnije izvore finansiranja i uvesti kompetentan i nezavisan nadzor", rekao je Arsić.
 
U prvom kvartalu su, kako je rekao, nastavljena poboljšanja na tržištu rada, jer zaposlenost i zarade rastu, ali to nije održivo u dužem periodu jer brže rastu od proizvodnje.
 
"Deficit tekućeg platnog bilansa Srbije se pogoršava duže od dve godine što ukazuje da je posledica sistemskih faktora, kao što je ekonomski neutemeljeno jačanje dinara, brži rast domaće tražnje od BDP, pa će deficit tekućeg platnog bilansa ove godine iznositi oko 5,5 do šest odsto", rekao je Arsić.
 
Istakao je da su rezultati fiskalne politike na početku godine dobri i da je ostvaren suficit od 0,9 odsto BDP, a do kraja godine se očekuje fiskalni suficit od oko 0,5 odsto.
 
Rezultati monetarne politike su, kako je rekao, dobri jer su kamatne stope niske i stabilne, a procenat loših kredita pada, ali se "podržava ekonomski neutemeljen jak kurs dinara".
 
"Zbog rasta spoljnih deficita, platnog i trgovinskog ocenjujem da bi intervencije Narodne banke Srbije trebalo da budu asimetrične i da se dozvoli blago slabljenje dinara, a spreči njegovo jačanje", rekao je Arsić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Rastibudjilizovani

    29.06.2019 20:36
    Ha ha
    Majstore samo objasni koliki je bio rast dok si vodio ekonomiju sa Cvetkovicem.
  • Teta Dragica

    29.06.2019 17:47
    Čiča Tomina koliba
    Ima se može se. Koliko samo plaćamo čiča Tominu kolibu? To nam je neophodno da bi BDP porastao. Ništa, vi glasači za takve rashode zamolite da se još 50 SNSovaca useli u vile na Dedinju pa im vi plaćajte troškove, guvernante a kad imate izliv ljubavi prema istima idite da im ribate wc-e i kosite travu bez nadoknade. Red je da i drugi funkcioneri žive na visokoj nozi. Sjaj, glamur i ostalo a opanci im ispred vrata, pored otirača.
  • Tomo

    29.06.2019 16:57
    Ma ajde radi nesto
    Ubedljivo najveci teret za su ovi kvazi struicnjaci, fiskalni saveti regulatora tela, razni savetInci, pomcnici, zamenici I ekperti koji uzimaju iz budzeta po 200.000 dinara, a nista korisno nema narod od nhi, samo prazne price..

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.