Više od 50 stranih kompanija vadi rudu u Srbiji

Kineski Ziđin već radi na otvaranju novog rudnika kod Bora, a više od 50 stranih kompanija u Srbiji istražuje razne rude i minerale.
Više od 50 stranih kompanija vadi rudu u Srbiji
Foto: Pixabay (Ilustracija)
Zalihe koje je Rio tinto pronašao u Jadru kod Loznice mogu da pokriju 10 odsto svetskih potreba za litijumom. Na njih računa i evropsko tržište, jer je taj redak metal budućnost automobilske industrije.
 
Jan Lindin, ambasador Švedske u Srbiji, kaže za RTS da dve zemlje imaju tradiciju što se tiče rudarstva.
 
"I mi vidimo veliki potecijal za saradnju ne samo između Švedske i Srbije, već i Evropske unije i Srbije", ističe Lindin.
 
Rio tinto rudnik planira da otvori 2023, a u Vladi očekuju i fabriku za preradu i prizvodnju litijumskih baterija. Dolaskom u Bor, kineski Ziđin preuzeo je i poslove kanadskog Nevsuna.
 
Najavljuju da će novi rudnik Čukaru peki proraditi za dve godine. Stevica Deđanski, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike, navodi da su prošle godine u Torontu taj projekat u svetskim razmerama nazivali "zver", prema procentu bakra na toni zemlje.
 
"Nešto neverovatno, to sada Kinezi ubrzano razvijaju zajedno sa RTB-om koji su kupili", ukazuje Deđanski.
 
Švedska ima 16 rudnika koji zapošljavaju osam i po hiljada ljudi. Insistiraju na razvoju rudarstva i za to traže partnere, a Srbiju vide kao ključnu za saradnju u tom poslu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pa jel

    30.06.2019 12:00
    Pa jel to baš pohvalno? Da li bismo time trebali da se hvalimo ili da se zamislimo u čemu smo pogrešili?
  • niko

    30.06.2019 11:15
    Hocu dividende!!!!
  • Dragan

    30.06.2019 11:09
    .
    Lepo su nam političari prodali zemlju. Rešiće to već karma nekako.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.