Za razliku od 2017, kada je država FCA uplatila 1,9 milijardi dinara subvencija, prošle godine se pojavila nova stavka "dodatna davanja", u visini od 970,2 miliona dinara. U napomenama uz finansijske izveštaje navodi se da je pomoć uplaćena u skladu sa ugovorom iz 2009. godine, ali ostaje nejasno po kojim kriterijumima se subvencije uplaćuju.
Bez obzira što se subvencije knjiže kao poslovni prihod, čak ni one nisu bile dovoljne da se zabeleži pozitivno poslovanje FAC, pošto je ostvaren gubitak od 64,3 miliona dinara, a svi izveštaji o smanjenju proizvodnje u Kragujevcu vide se i iz bilansa uspeha.
Teško je sabrati koliko je država uložila u Fijat u Kragujevcu, direktno u gotovini, u nekretninama i raznim poreskim oslobađanjima, mada oni koji su upoznati sa materijom kažu da je to i više od milijardu evra, konstatuje
Danas.
List podseća i da subvencije moraju da prestanu krajem ove godine, kada ističe ugovor zaključen 23. decembra 2009.
"Fijat je od 'posla veka' postao fijasko veka. To nije posao koji donosi veliku korist za državu. Jedino tu korist ima 2.300 radnika, ali vidimo i oni malo-malo idu na prinudni godišnji odmor", ukazao je za Danas profesor ekonomije Ljubodrag Savić.
Upitan da objasni zašto je država Fijatu protekle godine dala 2,75 milijardi dinara, predsednik Srbije Alaksandar Vučić je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da samo poštuje ugovor koji ne sme da objavi jer bi usledile drakonske kazne.
Podsetio je da je ugovor sa Fijatom potpisan pre nego što je on došao na vlast i rekao da bi ugovor "da ga je on sastavljao, sigurno bio bolji". Vučić je poručio i da država brine o radnicima Fijata i da neće dozvoliti da oni ostanu na ulici.
Komentari 40
Delatisemora
Procitajte pa da vidimo sta mislite
https://vrelegume.rs/fiat-srbija-mi-smo-ono-sto-stvaramo/
dragan perković
Ognjen
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar